Esileht » Online » Online artiklid »

Lüganuse kirikus pandi paika ebaseaduslik altarivitraaž

14.11.2016 | | Rubriik: Online artiklid

Eelseisval pühapäeval peaks EELK peapiiskop Urmas Viilma pühitsema Lüganuse kiriku uue altarivitraaži, mille autor on tuntud kunstnik Andrei Lobanov. Ainuke viga, et muinsuskaitsealuses pühakojas toimetajad unustasid oma toimetamistest muinsuskaitseametit teavitada ja nüüd võivad järgneda sanktsioonid.

 

Kui Põhjarannik neljapäeva keskpäeval EELK Lüganuse Ristija Johannese kirikusse jõudis, oli altari kohal uus vitraaž juba paigas.

Vilgas ehitustöö 

Aga kogu altariruum oli täis tööriisu, tellinguid ja ehitusprahti, sest töömehed tegelesid alles pühapildi raami ümbritseva seina krohvimisega. Ja varem altarit ehtinud kunstnik Riho Hüti valmistet vitraaž seisis põhjapoolse altariruumi seina ääres näoga selle poole − oodates kinnitamist seinale, kus ta hakkab paistma tänu sinna kinnitatud halogeenlampidele.

Kogudust teeniv diakon Tõnis Tamm ütles, et uus vitraaž sündis, sest VKG juhatuse aseesimehest ja tehnikadirektorist koguduse liige Meelis Eldermann tahtis kogudusele kinkida midagi sellist, mis “pühakoda kaunistaks ja inimesi kirikusse kutsuks”.

“Meelis tegi ettepaneku, et kingib kirikule vitraaži, mis sobiks kokku keskaegse arhitektuuriga. Vitraaž on uksest tulles kohe esimene asi, mida inimene näeb − sealt tuleb valgus ja valguse käes paistab ka suur ilus krutsifiks. Koos idast tuleva valgusega saame osa ka Kristuse võidust. Edasine lugu on, kuidas otsisime head vitraažikunstnikku, kes oleks ajaloolistesse pühakodadesse varem vitraaže teinud,” kirjeldas Tamm uue kunstiteose saamise lugu.

Edasi loe Põhjarannikust.

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)