Esileht » Online » Online artiklid »

Lüganuse kirikule kingiti vitraaž

08.01.2018 | | Rubriik: Online artiklid

Lüganuse kirik sai kingitusena kunstnik Andrei Lobanovi tehtud vitraaži, mis kaunistab nüüd kiriku käärkambrit. Valik langes käärkambri kasuks, kuna seal toimub enamik talviseid jumalateenistusi. Kui eelmise vitraaži paigaldamine kirikusse tekitas muinsuskaitsjates pahameelt, siis seekord sai kunstiteos paika ilma suuremate sekeldusteta.

14. sajandist pärit Lüganuse Ristija Johannese kirikule kinkis vitraaži ettevõtja Ilmar Köök. Vitraaži pühitses piiskop emeeritus Einar Soone Lüganuse kiriku käärkambris kaheksa inimese ees. Vähese vaatajaskonna põhjuseks polnud rohkem kui 700 liikmega Lüganuse koguduse vähene huvi, vaid käärkambrisse palju rohkem inimesi korraga ei mahugi.

Lüganuse kiriku diakoni Tõnis Tamme sõnul oli vitraaži käärkambrisse panekuks kaks peamist põhjust. „Kui me hakkaksime suurde kirikuruumi tooma vitraaže juurde, siis see kiidetud askeetlik lihtsus kaoks. Teine ja väga oluline põhjus on see, et käärkamber on meil kasutusel talvel külmal ajal, sest seal on meil sees õhksoojuspump ja inimesed ei pea külmetama. Ja seal puudus selline vaimne värv – see nagu kirgastab, sest selle vitraaži taga on praegu ilmselt nõukogude ajal paigaldatud trellid, mis ei ole kuigi kaunid. Kui Jumal lubab, siis võib-olla saame sinna panna trellid, mis kaunistavad. Kahtlemata see ruum sai uue elu ja vaimsuse. Kroonlühtrit on meil veel sinna vaja, aga kui see on Jumala tahe, küll see ka sinna saab,” ütles diakon Tõnis Tamm.

Edasi vt ERR Uudistest.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)