Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Lõppes 20. Pimedate Ööde filmifestival

30.11.2016 | | Rubriik: Kultuurielu

Filmifestivali ühe toimumispaiga Tartu Elektriteatri vastasseinal võis festivali ajal näha valgusinstallatsioonina liikumas PÖFFi sümbolit hunti. Kätlin Liimets

11.–27. novembrini toimus Tallinnas ja Tartus 20. Pimedate Ööde filmifestival, mis on alates 2014. aastast Põhja-Euroopa ainus A-kategooria filmifestival. Oma lemmiku valis välja ka oikumeeniline žürii.

PÖFFil, mis kuulub maailma parimate filmifestivalide hulka, linastus 200 filmi. 26. novembril toimunud auhinna­tseremoonial jagati auhindu kuues kategoorias: põhivõistlusprogramm, debüütfilmide võistlusprogramm, Eesti filmi konkurss, Aasia Filmikunsti Edendamise Võrgustiku žürii auhind parimale Aasia filmile, Rahvusvahelise Filmikriitikute Ühingu žürii auhind parimale debüütfilmide võistlusprogrammi filmile ja oikumeenilise žürii auhind, mille andsid välja Eesti suuremate kirikute juhid.
Põhivõistlusprogrammi võidu 10 000 euro suuruse preemiaga pälvis mõtlemapanev Iisraeli film «Vaikne süda» (režissöör Eitan Anner) inspireeriva teekonna eest lootuse ja julguse suunas.
Film vestis loo noorest kriisis olevast pianistist Naomist, kes kolib Tel Avivist Jeruusalemma ortodokssete juutide linnaossa, kogedes seal vääritimõistmist ja usulist vaenamist. Lootuskiireks ja viimaks ka pääseteeks saavad orelitunnid kloostris itaallasest munga käe all ja sõprus musikaalse naabripoisi Simchaga, kes hiilib läbi akna tema korterisse, et klaverit mängida.
Kolme aasta eest pöördus EKNi poole festivali direktor Tiina Lokk-Tramberg ettepanekuga luua oikumeeniline žürii. Emeriitpeapiiskop Põder ütles, et praeguse žürii nimestikust on näha, et enamiku liikmeskirikute suhtumine ettepanekusse oli positiivne.
Žürii koosseisu kuulusid emeriitpeapiiskop, EKNi president Andres Põder, EELK peapiiskop Urmas Viilma, EAÕK metropoliit Stefanus, MPEÕK metropoliit Kornelius, roomakatoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan, EEKBK Liidu president Erki Tamm.
žürii hindas parimaks Šveitsi filmi «Sünge õnn» (režissöör Stefan Haupt), mille keskseks teemaks oli üldinimlik teenimisvalmidus ja pühendumine hädasolija aitamisele.
Andres Põder jäi festivaliga  rahule, sest filmivalik oli maailma paremikust ning andis võimaluse saada ülevaade valukohtadest, millele praegu filmikunsti keeles vastust otsitakse.
Kätlin Liimets

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)