Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lõpetas 14 retriidijuhendajat

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Usuteaduse instituudi korraldatud oikumeenilise retriidijuhendajate koolituse juhendajad ja osalejad laagrikeskuses Talu.
Kerstin Kask

21.–24. septembrini toimus laagrikeskuses Talu eelmisel aastal alanud, usuteaduse instituudi korraldatud oikumeenilise retriidijuhendajate koolituse teine osa.

Retriidijuhendaja tunnistuse said 14 osalenut: Margus Kirja, Elve Bender, Mart Johanson, Margit Lail, Liina Sander, Kerstin Kask, Jaanus Jalakas, Tauno Kibur, Marko Tiitus, Kristi Sääsk, Anneli Rahuvarm, Mari Vahemägi, Annely Neame ja Meelis-Lauri Erikson.
Koolitust vedasid estofiilist Soome Evangeelse Luterliku Kiriku emeriitpraost ja pikaajalise retriidijuhendamise kogemusega dr Raili Heikinheimo, Räpina koguduse õpetaja Urmas Nagel ja Tartu ülikooli usuteaduskonna doktorant Kristel Põder.
Nii Urmas Nagel kui ka Kristel Põder rõhutasid Raili Heikinheimo rolli, kes vahendas pikaajalist elusat retriidi vaimsust. «See polnud raamatutarkus, vaid inimeselt inimesele vahendatud elus traditsioon,» tõdes Põder.
Juba aasta eest olid juhendajad sama meelt, et grupp on tugev ja hästi motiveeritud. «Aastane vahe õppetsüklites andis osalejatele võimaluse arusaamist süvist sügavdada.
Eks õpiprotsessi alguses tekib teatud segadus, mis on loomulik. Erinevad lähenemised aitasid selginemisele kaasa. Jõudsime viimasel päeval tagasi algusesse ehk selleni, mis retriit ikkagi on. Mõnus tervik moodustus,» jagas Põder.
Nelja intensiivse õppepäeva sisse mahtusid loengud, refleksioonid, rühmatööd, meditatsioonid, palvused. Loengutel ja rühmatöödel keskenduti süvil osaleja ehk süvija sisemisele psühholoogilisele protsessile; juhendaja ehk süvitaja rollile ehk kuidas toetada ja hinge hoida; retriidi ohtudele ja võimalustele; sellele, kuidas ära tunda inimesi, kellele hetkel süvipraktika ei sobi.
Nagel nentis, et Soome retriidi mudelist lähtuva koolituse eesmärgiks olid eelkõige konkreetse pädevusega juhendajad. Kiriku sees näeb ta rakendust vaimulike ettevalmistuses ja ka edasises toetuses, loomulikult on süvi eesmärk aga eelkõige mitmekesistada koguduseelu vaimuliku töö meetodeid.
Tulevikku vaadates soovivad osalejad ja koolituse juhendajad luua retriidijuhendajaid koondava MTÜ, et toetada nende edasist kasvamist ja pakkuda supervisooni. Ka on plaan välja anda süviteemalisi materjale ja ühiselt minna vaimulike juhendajate Euroopa konverentsile.
Kätlin Liimets