Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Loomisel on kogukond, kus inimesi ühendab ja toetab kristlus

04.09.2019 | | Rubriik: Ühiskond

Anna Asumi ehitus- ja elamumaa pühitseb preester Roland Tõnisson.

MTÜ Anna Asumi Reo külla õigeusu kiriku Püha Eelkäija skiita lähedusse rajatava ridaelamu eelprojekt on valmis ja ehitusloa taotlus Saaremaa valda sisse antud. 26. juulil õnnistas preester Roland Tõnisson elamumaa krundi ja pärast seda räägiti EAÕK Kuressaare Nikolai kirikumajas projektist lähemalt.

„Tähtis on see, et saaks esimese ridaelamu valmis ja elanikud saaksid sisse kolida. Seejärel on aega mõelda laienemise peale ning näeme ära ka Eestis tegeliku vajaduse taolise kogukonna järele,“ ütles ettevõtmise promootor, viimased 12 aastat Soomes elanud ja ametilt sotsiaaltöötaja Anneli Tamme. Kokku plaanitakse Reo külla kolme hoonet, kahte ridaelamut ja peamaja.
Esimene ridaelamu on projekti järgi kuue kahetoalise korteriga ja projekteerijalt tuli ettepanek, et korteritel võiks olla lisaks väike terrass. Maja pööningukorrusele on projekti järgi ette nähtud neli ühest majutustuba ja kaks suuremat tuba lühiajalistele peatujatele, sest hetkel ei ole kloostris majutuskohti pakkuda ja ööbitakse lähedal asuvas Tõnise talus, mis on suvel aga tihtipeale broneeritud.

Toad saavad möbleeritud
Anneli Tamme sõnul saavad toad olema möbleeritud, samuti on seal eraldi kööginurk söögitegemiseks ja muu inventar. „Inimene, kes sinna tuleb, võib seal elada nii kaua kui soovib,“ rääkis Tamme, kelle sõnul ei saa üürnikelt eeldada ka usulist kuuluvust, sest Eesti on niivõrd väike. „Nii et avatud on see kõigile,“ kinnitas ta.
Maa, kuhu elamuid plaanitakse, on soetatud erafinantseeringu toel. Kogukonnamajade asukoha valikul sai aga määravaks just klooster. „Kui klooster oleks asunud näiteks Viljandis, siis ilmselt oleks me ka neid maju sinna plaaninud. Suur tänu nunn Theofilile, et klooster on andnud nõusoleku meid oma naabriks võtta, samuti on hea meel, et meie tegemistega on liitunud samast külast pärit Tiit Aavik,“ kõneles Anneli Tamme. Nunn Theofili nentis, et ehkki nende jaoks on veel pilt veidi hägune, on nad siiski kindlad, et ka nemad saavad omalt poolt aidata.

Ajastu haigus on üksindus
Idee taoliseks ettevõtmiseks sündis 2015. aasta suvel. 2016. aastal käidi sellega tollase Pihtla vallavanema Jüri Saare jutul, kes kiitis projekti heaks. 2017. aastal registreeriti mittetulundusühing Anna Asum, mille eesmärk on pakkuda õigeusklikus kogukonnas elamise teenust. „Usun, et see mõte, millele Anneli pani alguse, on väga hea,“ märkis projekti teine eestvedaja, teoloog, kirjamees ja vaimulik Roland Tõnisson, kes on enda sõnul olnud algusest peale projekti juures just seepärast, et ta on ise Soomes elades märganud, et taolised ideed töötavad hästi.
„Väikestest asjadest saavad alguse suured ja nii usun ka mina sellesse ettevõtmisesse,“ lisas ta. Tõnissoni sõnul on meie ajastu haigus just üksindus. „Inimesed vajavad üksteist ja selleks on loodud Anna Asumi projekt, mis pakub võimalust kogukondlikuks eluks. Usun, et kunagi on ka Anna Kodus järjekord, nii nagu seda on Ksenia kodus (Ksenia-rivitalo) Soomes Uus-Valamo kloostri kõrval,“ lisas Tõnisson.
Projekti asutajad ja eestvedajad lisaks Anneli Tammele ning Roland Tõnissonile on ettevõtja Alar Maidla, ettevõtja Martti Issakainen, Andruse talu naaber ja Saaremaa valla ametnik Tiit Aavik ning EAÕK Haapsalu Maria-Magdaleena kogudus.

Konevitsa Jumalaema tõi juhatust
Tervituskirja Anna Asumile sel tähtsal päeval saatis Ksenia-kodu kogukonnast Soomest Ulla Niemelä, pensionär, kes töötab Uus-Valamo kloostris õmblejana:
„Räägin teile oma kogemusest elades Ksenia-kodus. Õnn on elada siin. Kogukonnas on kokku 15 ridaelamukorterit ja oma rahu. On kuuluvustunne, jälgime heasoovlikult naabrite kulgemisi. Kui kedagi pole kaua õues näha olnud, siis keegi naabritest ikka teab, kas temaga on kõik korras. Kogen, et ma kuulun sellesse kogukonda, kus siiski igaühel on täiesti oma kodu. On pikk järjekord inimestest, kes sooviksid siia elama asuda.
Ja vahva, et meile kõigile on tähtis kloostri abistamine, selles eas on see vaid meeldiv tegevus. Olen õnnelik, et munkade vennaskond, kloostri töötajad, ksenialased, talgulised ja kloostri külalised rikastavad elu. Kiitus ja au Jumalale, kui ta juhatas mind siia elama. See oli ime, tõepoolest ime. Tänan igavesti Konevitsa Jumalaema ikooni abi siia suunamisel. Head püha teile kõigile ja ehitamise rõõmu ning usku. Tulge suvel külla, kui loodus on roheline ja lilled õitsevad …“
Uus-Valamo kloostri kirikus Heinävesil on vana ikoon „Konevitsa Jumalaema“, kuhu on talletunud paljude inimeste palved. Enam kui saja aasta jooksul on selle mõjul juhtunud imelisi tervenemisi. Ikooni (maalitud XIII sajandi alguses) pikk iga on talle lisanud elujõudu.

Jeesuse Kristuse elu järgimisest
Pärnu ja Saare piiskopkonna piiskop Aleksander tunnustas tegijaid ja soovis neile õnnistust, et alustatud Anna Asumi projektiga minnakse lõpuni.
Turu ülikooli psühholoog preester Mikko Ylinen rääkis Kuressaares peetud ettekandes ortodokssest kirikuaastast, öeldes: „Kui läänekirikus märgitakse ajaarvamist tunnusega a. D. ehk anno Domini (ladina keeles Issanda aasta), siis ortodoksses traditsioonis võib kasutada nimetust „päästmise aastal“. Aasta jooksul käib kirik läbi inimese ja kogu maailma ajaloo ning elab uuesti läbi kogu inimkonna pääsemist. Igal aastal me järgime pühade ringkäigus Jeesuse Kristuse elu maa peal tema sündimisest ristilöömiseni ja ülestõusmiseni välja.
Kirik elab maa peal, kuid see on suunatud igavikku, elab ajas, aga samas suundub igaviku kõiksusesse. Kirikukalendri ja jumalateenistuste kulg põhineb just sellel igavikulisel ühendusel. Päästelugu käiakse läbi nii igal nädalal kui ka igal aastal, sest pühapäevad – nende päevade teema on alati mälestus Kristuse ülestõusmisest ja paasa on kirikus alati aasta kõrghetk.“
Sirje Semm

Aluseks on Ivika Laanet-Nuudi artikkel Meie Maas 30. juulil 2019. Lisamaterjalid saadud Anneli Tammelt.

Anna Asum Saaremaal
MTÜ Anna Asum on registreeritud 12.5.2017.
Eesmärk on pakkuda klientidele õigeusklikus kogukonnas elamise teenust.
Soovijatel on võimalik üürilepingu alusel tulla Anna Asumi elanikuks. Kogukonna asukaks võib tulla iga täisealine üksikisik või perekond sõltumata tema sotsiaalsest staatusest.
Asumi igapäevast elukorraldust ja heaolu kannab õigeusukalendri rütm ning selle terviklik eluviis ja kogukondlik toetus.
Tegevust saab toetada eestpalvega, tööpanusega, teenuste ja rahaga. Arvelduskonto MTÜ Anna Asum EE177700771002614202 (LHV pank).
Koduleht: https://www.annakodu.ee/

Pildigalerii:

Mikko Ylinen (vasakult), Anneli Tamme ja Roland (Roman) Tõnisson arutavad tulevikuplaane. 2 x Urmas Roos

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)