Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Looja looming on lummav

09.11.2016 | | Rubriik: Kultuurielu

Mårten Andersson oma mõtisklusi lugemas. Tiiu Pikkur

1. novembri õhtul oli Tallinna Jaani kirik tulvil rahvast, kes oli tulnud osa saama koguduse õpetaja Jaan Tammsalu ja Ahvenamaa praosti, Tallinna Püha Vaimu koguduse abiõpetaja Mårten Anderssoni tekstide ning loodusfotograaf Arne Kaasiku fotodega raamatu «Looja loomingu lummuses» tutvustusest.

Kui Jaan Tammsalu sai eelmiseks jõuluks oma healt sõbralt Arne Kaasikult imeilusa talvise looduspildiga jõulukaardi, tärkas tal mõte, et võiks teha raamatu. Pikki aastaid Lahemaa rahvuspargis töötanud Kaasik, kes armastab just talvist loodust jäädvustada, võttis vastamiseks aega, kuid jäi nõusse.
Raamatus on üle 150 foto Lahemaa loodusest. Piltide juurde kirjutas Tammsalu mõtisklused kahasse oma kauaaegse sõbra Mårten Anderssoniga, kellega koos ta paarikümne aasta jooksul väga palju tekste teinud on. Ja Mårten oli varemgi rääkinud, et peaks oma raamatu ka lõpuks tegema.
Üle poole tekstidest on selle raamatu jaoks kirjutatud, osa on inspireeritud otseselt fotodest, üks osa on kirjutatud aga kümmekond või paar aastat tagasi.
Jaani kirikus tutvustasid autorid uut raamatut, Tammsalu ja Andersson lugesid omi mõtisklusi, suurel ekraanil sai vaadata raamatus leiduvaid imeilusaid pilte. Muusikat tegid Tiia Tenno, Robert Jürjendal ja Toomas Vavilov, laulis Marek Sadam.
Looja loomingu lummuses olevad autorid loodavad, et raamatut rahulikult vaadates-lugedes võib vaataja ja lugejaga seesama sündida.
«Me loodame, et aina pealispinnalisemaks muutuvas inim­ilmas aitavad need Lahemaal tehtud fotod koos Eesti- ja Ahvenamaal kirjutatud tekstidega hetkeks peatuda ning mõelda, miks me jätame ennast ilma sellest imelisest, mis on siinsamas, meie läheduses – looduses ja ligimestes,» on autorite sõnum.
Tiiu Pikkur

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)