Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Loengud rahvusarhiivis jätkuvad

15.02.2019 | | Rubriik: Teated

Kaks aastat on rahvusarhiivis Tartus (Nooruse 3) peetud loenguid Eesti iseseisvumisprotsessist. Loengud jätkuvad veel sel ja järgmisel aastal.
Rahvusarhiivi ja Tartu ülikooli koostöös toimuvad rahvusarhiivis avalikud loengud sarjas „Keerdkäigud“. Ajaloodoktor Ago Pajur analüüsib ja mõtestab loenguis Eesti iseseisvumisprotsessi olulisi sündmusi, omariikluse alusdokumente ning kahe sõja vahelisel perioodil tegutsenud isikute valikuid ajaloo keerdkäikudes.
Sarja esimene loeng oli Tartu rahu aastapäeval möödunud aastal. Kuigi osa loenguid on toimunud, saab nende lühitutvustust lugeda arhiivi kodulehelt www.ra.ee. Samas saab sealt, nagu ka Youtube’ist, kuulata tema loengut autonoomiaseadusest.
Ehkki lühikokkuvõtte lugemine võib tunduda mõttetu, usun, et nii see pole. Mõtlemapanevat võib sealtki leida.
Näiteks saab Tartu rahu teemal lugeda järgmist: „Enne kokkuleppeni jõudmist oli tarvis saavutada rahu sõlmimise küsimuses konsensus Eesti enda erinevate poliitiliste jõudude vahel, teha vastaspoolele (Nõukogude Venemaale) selgeks sõja lõpetamise vajalikkus, saavutada nõusolek Eesti selja taga seisnud lääneriikidelt ning arendada võimalikult tihedat koostööd lähinaabrite, Balti riikidega.“
Selle aasta loengud keskenduvad Vabadussõjale, aga kevadisel loengul mai alguses analüüsib ettekandja Asutava Kogu tegevust. Loengud on tasuta ja rahvusarhiivi külastajad saavad tutvuda ka samanimelise püsiekspositsiooniga.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)