Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lisaks heategemisele võiks vähem laristada

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Minuni on jõudnud mitme inimese küsimus ja hämmastus – annetades raha toidupangale, ei aita nad tegelikult oma rahaga abivajajaid selle sõna otseses mõttes, sest toidupakid pannakse enamjaolt kokku poodide/hulgiladude/tootjate tähtaja ületanud kaupadest, mis antakse toidupangale tasuta.
Küll aga toetatakse rahaga süsteemi käivitamist, sest toidu transpordiks, säilitamiseks, töötajate logistikaks on vaja inventari. Toidupanga mündikampaania korraldusmeeskond on kasvanud suureks, lisaks Tallinnale ja Tartule on tegevust laiendatud Pärnusse, Rakverre, Viljandisse, Narva ja Jõhvi.
Tallinna ladu on maast laeni täis, teenindatavaid peaks olema rohkem, nädal aega tagasi Tallinnas peetud arutelul tõdeti, et toimetulekuraskustes lastega peresid on kõigis linnaosades.
«Kui me ostaksime toitu mündikampaania raha eest,» ütles toidupanga mündikampaania meediasuhete esindaja Tiina Urm, «siis aitaksime jätkuvale laristamisele ju kaasa. Toidupangal on aga kaks funktsiooni – toimetulekuraskustes perede abistamine vajaliku kaubaga ja teisalt püüd juhtida kõigi inimeste tähelepanu sellele, et nad vähem tarbiksid. Seesugune lähenemine on jätkusuutlik.»
Kuni jaanuari lõpuni toimuv kroonimündi kampaania on seni sisse toonud 15 291 eurot ehk 239 252 krooni. Nimeliste annetajatega saab tutvuda toidupanga koduleheküljel, annetussummade ülevaadet uuendatakse igal teisipäeval.
Ehkki toidupanga meeskond on kasvanud suureks, on palgal 2–3 inimest. Enamik leiab aega muude toimetuste kõrvalt, ennast saab abistajaks registreerida ka panga koduleheküljel. Tiina Urmi sõnul on näiteks Tallinnas välja kujunenud juba olukord, kus on teatud hulk inimesi, kes käivad    n-ö hobi korras abis toidupakke komplekteerimas teatud kindla regulaarsusega, olgu siis iga nädal või harvemini.
«Meis paljudes on säilinud seda mõtlemist, et ma annan raha ja tahan näha, kuidas te ostate selle eest pätsi leiba. Kuid seesugune toimetamine ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlik.» Kindlasti on see usalduse küsimus.
Mis oleks alternatiiv? Kastid poenurga taga, kust iga soovija võib võtta, mida ta tahab? Ei usu, et lastega pered sinna tuleksid.
Toidupank on kahtlemata moodsa aja nähtus, kuid selle erinevusega, et üldjuhul parem käsi teab, mida vasak teeb. Selles töös saab osaleda ka iga koguduseliige ja kogudus, olgu siis abivajajatest teada andes või koordineerimistöös osaledes. Abi võiks jõuda selle vajajani.
Kahtlemata on kõige jätkusuutlikum ühendus kogudus, ainult eeldusel, et selle liikmed teavad, mis on viimselt oluline, ning on ka valmis ühistöösse panustama. Kui me seda teha ei viitsi, siis on kehvad lood. Koguduse matus. Teate seda anekdooti?

Mari Paenurm
,
Eesti Kiriku toimetaja