Esileht » Uudis » Esileht »

Lipupäev tuleb pidulik

03.06.2020 | | Rubriik: Esileht
Ajalooline EÜSi lipp Otepää kirikus lipu 120. aastapäeval. Arhiiv.

Homme heiskame Eesti lipu auks sinimustvalged. Otepää kirikus toimub jumalateenistus, interneti vahendusel saab vaadata fotonäitust ja vabaõhuetendust.

136 aastat tagasi, 1884, pühitses kirikuõpetaja Rudolf Kallas Otepääl Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipu. Teame, et Eesti Vabariik kuulutati 34 aastat hiljem välja sinimustvalgete lippude lehvides. Lipu pühitsemist aus hoides asutas Otepää kirikuõpetaja Jüri Stepanov (1952–2008) pastoraadis lipumuuseumi ja igal aastal on Otepääl toimunud rongkäik Jakob Hurda monumendi juurde pastoraadi parki. 

Sel aastal on aga kõik teisiti. Otepää vallavalitsuse kommunikatsioonijuht Monika Otrokova ütleb, et viirusepuhangu tõttu otsustati rongkäik sel aastal ära jätta. Selle asemel kutsuti inimesi saatma fotosid, kus oleks Eesti lipp, kujutatud toredaid tegevusi, maastikke, lähedasi vmt. Pidupäeva hommikul avatakse talvepealinna Otepää lehel Facebookis virtuaalnäitus saabunud fotodest, päevakohast tervitust saab jälgida samanimeliselt Youtube’i kanalilt.

Küll on traditsiooniliselt keskpäeval jumalateenistus Otepää Maarja kirikus, teenib kohalik vaimulik Marko Tiirmaa. Võimalik, et jumalateenistusel viibib ka Eesti Üliõpilaste Seltsi liputoimkond. Teenistuse järel kell 13 teevad aga Otepää Motoklubi liikmed lipu auks ringsõidu vallas. 

Kes eelmisel aastal Otepää Linnamäele vabaõhuetendusele ei jõudnud või seda toredat lavatükki uuesti vaadata soovib, peaks õhtul kell 19 avama Eesti Rahvusringhäälingu kodulehe Jupiter (http://jupiter.err.ee/). Just sealt näeb Erki Aule vabaõhuetendust „Taevas, muld ja tulevik“, mis kõneleb lipust, meie rahvast, tema minevikust, olevikust ja tulevikust. 

Justiitsministeeriumi ettepanekul on sel aastal erakorraliselt üks lipupäev lisaks. Kutsutakse lippe heiskama ka 15. juunil, tähistamaks saja aasta möödumist meie esimese põhiseaduse vastuvõtmisest. Põhiseadus jõustus 1920. aasta 21. detsembrist.

Rita Puidet

Eesti Lipu Selts kutsub üles

Tänavusel lipu sünnipäeval, kui traditsiooniliste rahvakogunemiste ja lipupäeva rongkäikude korraldamine ei ole soovitatav, kutsume kõiki kaasmaalasi ja isamaalisi ühendusi heiskama lipud kodudel, ühiskondlikel hoonetel ja lipuväljakutel. Aidakem ka neid, kes lipu heiskamisel abi ja nõu vajavad. Need, kes soovivad teha üllatuse oma lähedastele, võiksid oma koduõues või majal või kirikuesisel platsil olevast lipust või selle heiskamisest teha foto ja saata selle edasi, meenutamaks Eesti lipu sünnipäeva.

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)