Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Liive Koppeli pildis saab minevik elavaks

11.02.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

Liive Koppel ja näituse nimimaal «Õhtuvalgus».
Kerto Koppel-Catlin

Kunstnik Liive Koppel tähistas 75. sünnipäeva meeleoluka näitusega Võrus.

Vana-Võromaa kultuurikojas (Katariina 11) on 1. märtsini kolmapäevast pühapäevani vaadata 35 õlimaali ja kaheksa akvarelli. Kunstniku viimase aja töödest on koha näitusel leidnud Võrumaa maastikud kirikutorniga, linnavaated ja lilled. Sekka püüab pilku ka üks armas lapse portree kunstniku pojatütrest Mariist.
Liive Koppel on jäädvustanud Emajõelinna, oma praegust elupaika, ja Võru linna vaateid. Üht maali vanast Tamula sööklast sai aknast välja vaadates võrrelda ka originaaliga või õigemini sellega, mis originaalist alles jäänud.
Näituse nimimaalile «Õhtuvalgus» on kunstnik maalinud oma kodutalu Väimela lähedal Tagakülas. Pilt seisnud kaua raamita, sest sobivat ei leidnud. Kuni keldrist tuli enne näituse ülespanekut päevavalgele kunstnik Johannes Uigalt pärandusena saadud vana raam. Ja nii rippusidki seinal pilt ja raam eraldi. Pildil, millele valgus tuleb õhtutaevast, on esiplaanil hobune, keda kunstnik elavana oma lapsepõlvest mäletab.
Näituse avamisele tulnud perele, sugulastele, sõpradele ja oma talendi austajatele kõneldes ütles Liive Koppel, et «aeg on vaadata tagasi seni käidud teele, kus keskpäev on juba läbitud; valgus hakkab kaotama oma erksust». 75 aastat on paljudele kogu päevade mõõt ja ta saab olla tänulik Jumalale, kes teda eluteel on hoidnud, ning «pildis saab minevik elavaks».
Ta meenutas üht päeva lapsepõlvest, kui selges kodutaevas näidati talle märki: JOH 3:16. Laps küsis emalt ja jäi vastuseta. Aga jättis meelde. Alles usule tulles sai talle märk mõistetavaks.
Liive Koppeli maalides on küll sulnist rahu ja mahedat õhtuvalgust, aga ka palju julgust, elurõõmu ja äratundmist ning igatsust.
Liive Koppel õppis aastatel 1957–1962 Tartu kujutava kunsti koolis. On töötanud kunstiõpetajana Tartumaal ja Võrus, on Võru kristliku kunstistuudio Krisepto üks asutajaid. Esinenud näitustel alates 1967. aastast, ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Lätis ja Venemaal. On kujundanud trükiseid ja illustreerinud raamatuid, teinud pilte Eesti Kirikusse ja kujundanud lehe kinkekaardi.
2002. aastast elab Tartus, kuulub Tartu kunstnike liitu ja on aktiivne Pauluse koguduse liige.
Sirje Semm

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)