Esileht » Online » Online artiklid »

Lihulast saab Saare-Lääne piiskopkonna keskus

02.04.2015 | | Rubriik: Online artiklid

Endine Lääne praost, piiskop electus Tiit Salumäe kavatseb oma ametis väärtustada Lihulat ning muuta see linn tosina aastaga piiskopkonna keskuseks.

Tiit Salumäe sooviks on taastada Lääne-Saare piiskopkond oma endisaegses uhkuses. Kui Riia peapiiskop moodustas 1228. aastal Läänemaast, Saare- ja Hiiumaast ning väiksematest saartest Saare-Lääne piiskopkonna, oli piiskopkonna keskuseks Lihula.

Haapsalu ei ole olnud juba mitusada aastat piiskopilinn, aga 23. aprillil, mil Tiit Salumäe pühitsetakse piiskopiametisse, asub Haapsalus taas, piiskopi residents. Kuigi Tiit Salumäel on plaan piiskopkonna keskus viia Lihulasse, jääb tema üheks residentsiks edaspidigi Haapsalu.

„Saare-Lääne piiskopid on valitsenud nii Lihulas, Haapsalus kui ka Kuressaares,“ tõi piiskop Salumäe ajaloost näite.

„Haapsalu toomkirik oli Saare-Lääne piiskopkonna peakirik ehk katedraal ja jääb selleks ka edaspidi. Saare-Lääne piiskopi ametitool ehk troon ning piiskopi vaimulik kolleegium — Saare-Lääne toomkapiitel on mul kavas Lihulasse üle viia. Kuid ka Haapsalule jääb selles ettevõtmises oluline koht,“ kinnitas tänavu Haapsalu aukodanikuks nimetatud piiskop Salumäe.

Edasi loe Lääne Elust.

Täna, kui teie Tema häält kuulete, ärge tehke oma südant kõvaks. (Hb 3:15)