Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Liepāja piiskopiks sai rootslane

10.08.2016 | | Rubriik: Uudised

Piiskopid Hans Jönsson (vasakul) ja Tiit Salumäe. Erakogu

6. augustil pühitseti Riias ametisse Läti luterliku kiriku uus Liepāja piiskop. Talitusest osa võtnud piiskop Tiit Salumäe loodab tihedate sidemete jätkumist Läti kirikuga.

Alates 2007. aastast on Läti Evangeelses Luterlikus Kirikus (LELK) kolm piiskopkonda: Riia peapiiskopkond, Daugavpilsi piiskopkond ja Liepāja piiskopkond. Tänavu läks esimene Liepāja piiskop Pāvils Brūvers pensionile, mistõttu toimusid äsjasel LELKi sinodil (kirikukogul) uue piiskopi valimised.
Valituks osutunud Hans Jönsson on 48aastane rootslane, kes 1994. aastal lõpetas Lundi ülikooli usuteaduskonna. Ajalehe Latvijas Avīze järgi ei saanud ta kodumaal kirikus tööd oma konservatiivsete vaadete tõttu. 2000. aastal asus Jönsson elama Lätti ning ordineeriti 2003 LELKi õpetajaks. Ta on teeninud mitmeid kogudusi, olnud Madona praost ning alates 2015. aastast kiriku haridusvaldkonna juht. Nüüd hakkab ta juhtima Liepāja piiskopkonda, kuhu kuulub 6 praostkonda 127 kogudusega.
Piiskopi pühitses ametisse LELKi peapiiskop Jānis Va­nags, assisteerisid senine Liepāja piiskop Brūvers, Daugavpilsi piiskop Einārs Alpe, EELK piiskop Tiit Salumäe ning Saksamaa Sõltumatu Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Hans-Jörg Voigt. Viimane on ühtlasi maailma konservatiivseid luterlikke kirikuid ühendava Rahvusvahelise Luterliku Nõukogu esimees. Kohal viibisid ka Läti roomakatoliku ja õigeusu kirikute esindajad.
Piiskop Salumäe sõnul oli pühitsemismissa suurepärane elamus: «Haapsalu piiskop teenimas Riia toomkirikus piiskopi pühitsemisel – ei tea, mitu korda ajaloos on seda ette tulnud.» Samuti jättis Salumäele hea mulje põhjalikult läbi mõeldud pühitsemistalitus.
Salumäe meenutas Eesti ja Läti kirikute ajaloo ühist algust piiskop Alberti päevil ning avaldas lootust, et sidemed naaberkirikuga püsivad. «Liepāja piiskopkonna keskus jääb meist küll kaugele, kuid meid ühendavad ühised kultuurilised juured,» kinnitas ta.
Rain Soosaar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)