Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lepnurme stipendiumiga tunnustatakse tublisid muusikuid

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Neljandat aastajärge anti silmapaistva helilooja ja Kuusalu valla aukodaniku Hugo Lepnurme (1914–1999) sünniaastapäeval, 31. oktoobril Kuusalu kirikus kahele suurepärasele muusikule üle professor Lepnurme nimelised stipendiumid.
Sel aastal pälvisid tunnustuse organist Tiit Kiik ja Kuusalust pärit noor muusik Ott Kask.
Stipendiumi, suurusega 10 000 krooni, annab välja Kuusalu vald, et hinnata, väärtustada ja populariseerida Kuusalu kandist pärit tunnustatud helilooja ja organisti professor Hugo Lepnurme pärandit, innustada väljapaistvaid eesti organiste ja vaimuliku muusika edendajaid ning tunnustada Kuusalu vallast pärit akadeemilisele muusikale pühendunud noori.
Kirikus stipendiumi üleandmisele eelnenud kaunil kontserdil esinesid mõlemad premeeritud. Ott Kask oma kandva bassihäälega ning Tiit Kiik orelil; viiulil soleeris Valju Kasuk, kes samuti tundis professorit ja õppis tema auks ära keeruka partii.

Õppinud vanameistri käe all
Ettekandele tulid Hugo Lepnurme variatsioonid viiulile ja orelile.
Meeldejääva kõne muusika rollist meie elus esitas Kuusalu vallavanem Kalmer Märtson.
1950. aastal Kuressaares sündinud Tiit Kiik lõpetas Tallinna konservatooriumi kontsertorganistina Hugo Lepnurme käe all aastal 1976. Hiljem on ta osalenud paljudel meistrikursustel.
Koos Andres Uiboga hoiab ta korras ja hääles Niguliste oreleid. Orelimeistrina on Tiit Kiik õppinud sealseid pille ja Estonia kontserdisaali orelit tundma enam kui kahekümne aasta jooksul – alates 1985. aastast. Et vanu ja kordumatuid oreleid leidub kõikjal üle Eesti, aitab ta koos Toomas Mäeväljaga taastada neid väärtuslikke instrumente paljudes kirikutes. Rooslepa, Leesi, Kuusalu, Loksa ja Kirbla orel on mõned näited meistrite tööst.
Üliõpilasena võttis Kiik osa Bachi, Mozarti jt suurvormide ettekannetest Neeme Järvi dirigeerimisel, hiljem on ta solisti või ansamblistina esinenud paljudes Eesti kirikutes, aga ka teistes Euroopa riikides, USAs ja Kanadas. Enamasti kuuleb teda Tallinnas Nigulistes (laupäeviti ja pühapäeviti kell 16–16.30).

Töö inimeste ja muusikaga
Kiike huvitab eelkõige vana muusika ja J. S. Bachi looming, ent tema repertuaar hõlmab peaaegu kogu orelimuusika ajalugu. Omanäoliselt tõlgendab ta saksa, prantsuse, belgia, hollandi, skandinaavia ja ameerika muusikat ning propageerib ka eesti heliloojate loomingut. Talle on pühendatud mõned muusikapalad ja luuletused.
Teine stipendiaat, Ott Kask (19) alustas teoreetilisi muusikaõpinguid seitsmeaastaselt Kuusalu muusikakoolis Uno Soomere juures klaverit õppides. Enda sõnul ta aga sel ajal muusikast eriti vaimustuses polnud ning pärast kolme aastat mängimist õnnestus jonniga küll klaverist lahti saada, kuid pidi selle asemel isa, Ott Kask seeniori käe all trompetit mängima hakkama. Nii õppiski Kask seitse aastat, kuni muusikakooli lõpetamiseni, trompetit.
Paralleelselt tegeles ta ka palju laulmisega, alustades Kuusalu keskkoolis Taavi Esko juhendamisel. Lauldes Eesti Koolinoorte Segakooris ja ansamblis Voices, on Ott Kask siiani seotud Taavi Eskoga, kes juhatab mõlemat kollektiivi. Lisaks kuulub noormees kammerkoori Voces Musicales ja Euroopa Kooriakadeemia koori ridadesse ning õpib Tallinna Georg Otsa nimelises muusikakoolis esimesel kursusel ooperilaulmist, õpetajaks Tarmo Sild. Ent laulmine pole muusikule peamine. «Mul on plaanis hakata õppima ka dirigeerimist ning oma suurimaks unistuseks peangi pigem sümfooniaorkestri dirigeerimist.»

Moraalne tugi muusikutele
Ott Kask avaldab siirast heameelt, et Kuusalu vald on võtnud nõuks toetada inimesi, kes tegelevad akadeemilise muusikaga ja selle läbi kultuuri edendamisega. «Arvan, et suuremat moraalset ja vaimset tuge annab see just noortele, neile, kes praegu alles õpivad, sest nagu teada, on keskmisel akadeemilisel muusikul keeruline ära elada ning selleks, et noor inimene ei kaotaks juba varakult lootust, tuleks teda kuidagi toetada. Lepnurme stipendium saab minu arvates selle ülesandega hakkama, süstides õppurile peale majandusliku toetuse eelkõige moraalset innustust.»
Hugo Lepnurme stipendiumi antakse välja alates 2005. aastast, alati 31. oktoobril – legendaarse organisti ja Kuusalu aukodaniku sünniaastapäeval. Varem on stipendiumi vääriliseks tunnistatud Ene Salumäe ja Hanna Jalakas (2005), Piret Aidulo ja Maria Valdma (2006) ning möödunud aastal Andres Uibo ja Enno Lepnurm.

Merje Talvik