Esileht » Uudis » Uudised »

Lepnurme pärand tänases päevas

16.09.2009 | | Rubriik: Uudised

Septembris peetakse toomkirikus maestro Hugo Lepnurme (31.10.1914–15.02.1999) päevi.
25.–26. septembrini peetakse Tallinna piiskoplikus toomkirikus muusikapäevi, mis kannavad pealkirja «Orelipassidest koraalieelmängudeni – Hugo Lepnurme pärand tänases päevas» ja on pühendatud maestro 95. sünniaastapäevale

Hugo Lepnurme mälestusorel
Tallinna metodisti kirikusse tuleb uus orel, mis hakkab kandma Hugo Lepnurme nime. Teda mäletatakse väsimatu orelite eest võitleja ja legendaarse õppejõuna. Seetõttu on muusikapäevade kavas ettekandeid ja arutelusid oreliehituse tänapäevast.
Eesti orelite vastvalminud ja Hugo Lepnurme poolt omal ajal koostatud orelipassidest ning tema initsiatiivil hangitud uutest orelitest teeb ettekande orelihooldaja Toomas Mäeväli.
Orelitega seonduvatest muinsuskaitse päevakorralistest küsimustest annavad ülevaate Kristel Aer, Ülle Jukk ja Külli Erikson. Uute vileorelite hankimisest jagavad kogemusi metodisti kiriku, Narva Aleksandri ja Tartu Pauluse koguduse esindajad. 
Lisaks orelitele räägitakse muusikapäevadel koraalieelmängudest. Ettekande Eesti heliloojate koraalieelmängudest teeb Piret Aidulo. Toomkiriku organist ja muusikapäevade peakorraldaja Ene Salumäe esitleb vastvalmivat Hugo Lepnurme koraalieelmängude kogu, mis ka kuuldavalt kontserdil ette kantakse.

Palju muusikat
Muusikapäevadesse mahub uhke kooride ja kammermuusika kontsert toomkirikus reedel, 25. septembril kell 18, kus Hugo Lepnurme loomingut esitavad Tallinna metodisti ja Allika koguduse koor, toomkoguduse koor Laudate Dominum, solistid, kammermuusikud, organistid. Kontserdi annetused lähevad Lepnurme mälestus­oreli ehitamise heaks. Laupäeval, 26. septembril kell 12 saab orelikontserdil muusikapäevade lõpetuseks kuulata Hugo Lepnurme koraalieelmänge.
Muusikapäevadel jääb aega kokkusaamiseks, vestlusteks ja rõõmsaks omavaheliseks suhtluseks ning sinna oodatakse Eestimaa kirikumuusikuid, koguduste õpetajaid ja esindajaid, kel päevakorras ning südamel orelite seisukord oma kirikutes.
Sügisesi muusikapäevi, mis sel aastal toimuvad viiendat korda, korraldab Hugo Lepnurme Muusikaühing. Eelnevalt on muusikapäevi korraldatud Põltsamaal, Kuusalus, Räpinas ja Valgas.

Elke Unt

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)