Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Lepingu allakirjutamine on saanud elavaks

10.02.2021 | | Rubriik: Kultuurielu, Ühiskond
Kirikuvanem Tarmo Rätsep Mait PüümannI rollis on fotol vasakult teine. Rita Puidet.

Tartu linnamuuseumis saab 2. veebruarist kaasa elada Tartu rahulepingu allakirjutamisele.

Soovitan sammud seada Taaralinna muuseumi, kus hoiul ka laud, mille ümber pidasid Eesti ja Vene delegatsioon rahuläbirääkimisi ja pärast mitu päeva kestnud kõnelusi piirileping allkirjastati. Kui keeruliselt kõnelused toimusid, sellest saab hea ülevaate Raul Meiesaar Filmsi dokumentaalfilmist, mille lavastas Priit Strandberg.

Tunded, mis filmi vaadates tekivad, on võimsad, kantud aukartusest ja uhkusest. Alles iseseisvuse saavutanud väikese Eesti silmapaistvad juhid eesotsas Jaan Poskaga kauplevad kindlameelselt iga ruutkilomeetri eest, tundub, et iga kaasmaalase eest, et tal oleks õigus elada Eesti Vabariigis. Delegatsiooni kuulus ka Venemaal sõjalise väljaõppe saanud ja I maailmasõjas osalenud kindralmajor Jaan Soots, kelle sõjaline kogemus oli Eesti ja Vene vahelise piiri kindlaksmääramisel olulise tähtsusega. Selle toob teravalt esile pärast läbirääkimisi iga delegatsiooniliikme kommentaar.

Moodne digilahendus filmi vaatamiseks tekitab samuti uhkust ja kinnitab veel kord, et sada aastat tagasi langetati õige otsus. Ka pelgalt digilahenduse pärast tasuks sammud muuseumi seada ja paluda muuseumitöötaja korraks appi. Vanemuise näitlejate kõrval täidab Mait Püümanni rolli Maarjateatri näitleja ja Maarja koguduse kirikuvanem Tarmo Rätsep. Delegatsiooni juhtinud Jaan Poska osatäitja on Aivar Tommingas.

Rita Puidet 

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)