Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Leesi kiriku vitraažid pühitsetakse

18.05.2022 | | Rubriik: Kirikuelu

Aleksandria Katariinale pühitsetud vitraaž. Erakogu.

Ida-Harju praostkonna Leesi Katariina kogudus kutsub huvilisi teisel nelipühal jumalateenistusele, kus peapiiskop Urmas Viilma pühitseb kaheksa vitraaži.

Põhja-Eesti rannikul Juminda poolsaarel asuv Leesi kirik on alates 2018. aastast saanud kaheksa vitraažakent, mis peagi pühitsetakse. Kunstnikuks on Andrei Lobanov. Esimesed kaks vitraaži tellisid koguduse juhatuse esimehe Karli Lamboti lapsed Karli juunior ja Kadi Lambot 2018. aastal. Leesi kirik kannab Katariina nime, ent pole teada täpselt, millise konkreetse Katariina auks ta on pühitsetud. Seetõttu valiti esimeste akende peale Aleksandria Katariina ja Sienna Katariina.

Ülejäänud kuus vitraaži annetas Karli Lambot juunior. Neil on kujutatud ingleid, kohalikku maastikku ja Leesi kirikut, Noad ja tema laeva. Kuna kirik asub mere ääres, siis näeb ühel aknal püha Nikolausi, keda on meresõitjate kaitsepühakuks peetud. Seal leiab ka laeva, kus neli (kolm juba igaviku teel) kohalikku koguduse liiget: Liisa Paadimeister, Marie Lambot, Karli Lambot ja Leida Lillemäe. Koguduse õpetaja Jaanus Jalakas leiab, et konkreetsete isikute jäädvustamine kunsti abil teeb kunsti elavamaks: „Liisast mäletan juba oma lapsepõlvest. Marie, Karli ema, oli väga ustav koguduse liige. Ta tuli Jumindast jala kuus kilomeetrit kirikusse, ka siis, kui jalad olid haiged. Kandis taburetti kaasas ja teel puhkas. Aasta alguses surnud Leida Lillemäed võib nimetada koguduse ingliks, kes kogu aeg kiriku juures toimetas. Tema soovitas ka juhatuse esimeheks Karli Lamboti,“ jagab õp Jalakas.

6. juunil pidulikule üritusele tulijad saavad teha seda mööda eelmisel aastal valminud uut 120-meetrist kivijalgteed, mis on ka õhtusel ajal nõnda nagu kirikuhoonegi kenasti valgustatud.

Kätlin Liimets

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)