Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Leesi kirik Juminda poolsaarel sai 150aastaseks

27.09.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Leesi kirikus toimub jumalateenistus kaks korda kuus. Arhiiv

17. septembril tähistati piduliku tänujumalateenistusega Ida-Harju praostkonda kuuluva ja pühale Katariinale pühendatud Leesi kiriku 150. aastapäeva.

Ilm oli sel sügispäeval kaunis ja koguduse sajast liikmest jõudis kirikusse umbes 60. Tunti rõõmu peapiiskop Urmas Viilma visiidist.
Tänuteenistuse pidasid lisaks kirikupeale veel koguduse hooldajaõpetaja, Ida-Harju praostkonna praost Jaanus Jalakas, diakon Ahti Udam ja organist Anne Jalakas. Muusikalist rõõmu lisas ansambel Ulmus Domini koosseisus Anne Jalakas, Ott Jalakas, Samuel Jalakas ja Anu Pärn.
Teenistusele järgnes tänusöömaaeg, samuti sai kuulata koduloouurijat Maarja Orusalu, kes pidas ettekande Leesi koguduse ajaloost. Pühale Katariinale pühendatud jumalakoda ehitati siia 1865–1867. aastail ajahamba poolt hävitatud Juminda kabeli asemele. Et enne iseseisvumist oli tegemist Kuusalu koguduse mereäärse abikirikuga, siis nimetati Leesi kirikut esiti kabeliks, seda nime kasutatakse vahel tänini.
2002. aastast koguduse juhatuse esimehe ametit pidanud Karli Lambot kinnitab Eesti Kirikule, et Leesi kirik on korras ja hoitud. See on aastatepikkuse järjepideva töö tulemus, räägib ta ja täpsustab, et kirikul on uus kivikatus, pühakoda on seest värvitud ning ostetud uus kell, mis töötab moodsa elektrilise kellalöömissüsteemiga.
„See on loomulik, et ise tuleb käed külge panna,“ sõnab 2012. aastal aasta juhatuseesimeheks valitud Lambot. Ta kirjeldab, kuidas veel aastapäeva hommikul käis viimaseid pintslitõmbeid kiriku välisuksele tegemas. Et pühakoda oleks valmis pühapäevaseks jumalateenistuseks, pealegi veel piiskoplikuks tänujumalateenistuseks.
Liina Raudvassar

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)