Esileht » Arvamused » Juhtkiri »

Leeritunnistus ülemkomissari kabineti seinal

13.05.2009 | | Rubriik: Juhtkiri

Politseirindel on olukord endiselt muutusteta. Eestis registreeriti 2008. aastal üle 47 600 kuriteo. See number on igal aastal enam-vähem ühesuurune.
Mis tõukab inimesi kuritegevusele? Sellele ei ole ühest vastust. Ühele osale inimestest ühiskonnas on omane teha kurja ja nende ravimiseks puudub rohi. Praeguse seisuga on hõivatud 96% arestimajade kohtadest. Ainult Hiiumaal ja Saaremaal on veel vakantseid kohti. See on kurb statistika.
Me ju kõik igatseme turvalist elu, aga reaalsus dikteerib oma. Iidsetest aegadest on ühiskonna elu rajatud seadusele. Ilma selleta ei saada kuidagi hakkama. Mooses andis kord Jumala käsud iisraeli rahvale. Need tehti teatavaks kõigile ja nende rikkumine ei tõotanud midagi head.
Jeesuse sõnum oli armastuse sõnum, aga samas  seadis Ta esile kõrged eetilised eesmärgid. Ükskõik, milline seadus ka ei oleks, ei taheta seda täita. Püütakse ikka kõrvale hoida või seadust üle kavaldada. Kuritegevuse ohjeldamine on raske ja tänamatu töö. Olen küsinud kadettidelt, miks nad on valinud politseiniku raske elukutse. Nad ei oska vastata. See on mingi kutsumus, mis tõmbab. Vähesed vastavad, et neil on kõrgendatud õiglustunne ja nad soovivad kas või pisut seda maailma parandada.
Politseinikud on omaette nähtus. Ka siinses organisatsioonis on väga erinevaid isiksusi. Paljud on väga kinnise iseloomuga ja nendega jutulesaamine võtab aega ja kannatust. Viimasel ajal on hakatud huvi tundma Piibli ja kiriku lauluraamatu vastu. Küsitakse, kust neid saaks? Ei osanud algul arvatagi, et need karmid mehed Piibli vastu huvi tunnevad.
Mõni aeg tagasi külastasin üht politseiosakonda. Minu üllatuseks rippus ülemkomissari seinal raamitud leeritunnistus. Selgus, et sealses osakonnas on mitu politseinikku, kes käib kusagil kaugemal kiriku laulukooris ja võtab osa piiblitundidest. Eks nad pisut häbene oma usku või kristlikku maailmavaadet. Et neid julgustada, siis võttiski ülemkomissar nõuks leeritunnistuse üles otsida, raamida ja oma kabineti seinale riputada. Võib öelda, et omapärane misjonitegevus toimub ka politseis.
Kerge on inimesi lahterdada oma äranägemise järgi. Aga seda, mis tegelikult teise inimese südames toimub, ei osata või ei taheta näha. Tegelikult ei ole politseinikud tuimad ega kalgid tüübid, vaid inimesed lihast ja luust nagu meie kõik. Erinevus on vaid selles, et nende töö on avaliku tähelepanu all ja nad peavad hoidma ja kaitsma seadust. See on ülim printsiip, mida iga korravalvur peab järgima.
Sama kehtib ka politseikaplanitele. Aga meie esmane amet on olla siiski vaimulik, vaatamata sellele, et kanname sinist vormi. Ka see on osa kiriku teenimisest, olgugi et teistsugusel moel. Tähtis on see, et sõnum Kristusest jõuaks ka sinna, kus enne oli vaikus.
Andku siis Jumal meilegi jõudu, et võiksime ajada Tema põllul korralikku ja sirget vagu, mis hiljem kannaks head vilja. Õnnistusrohket kevadet kõigile.


Jaan Jaani,
politsei peakaplan

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)