Esileht » Online » Online artiklid »

Lea Altnurme: usk ei sure välja

04.05.2014 | | Rubriik: Online artiklid

Rahva religioossuse määra hindamiseks on pikka aega mõõdetud institutsioonilise kristluse olukorda lääne standardite alusel, eriti võrdlevate rahvusvaheliste küsitluste puhul. Kuna kristlike koguduste liikmeskond, eriti suurima, luteri kiriku oma, on eestlaste seas viimase kahekümne aasta jooksul pidevalt kahanenud, kujunes arusaam, et me oleme Euroopa kõige usukaugem rahvas.

Kasvavatele religioossetele ilmingutele avalikkuses tähelepanu ei pööratud, sest neid ei mõõdetud. Eriti kehtib see uue vaimsuse (new spirituality) ehk new age’i kohta, mida religioonina ei mõisteta, sest oma ülesehituselt on see hoopis teistsugune kui kristlus.

Uus vaimsus on keskkond, subkultuur, milles tegutsevad jooga, meditatsiooni, vabastava hingamise jms grupid, korraldatakse arvukalt laagreid, töötubasid, loenguid, seminare, kursusi, ringleb vaimse sisuga kirjandus. Ideede ja kommete tasandil on see pealtnäha väga sünkretistlik nähtus, saades ainest nii lääne psühholoogiast ja esoteerikast, ida ja loodusrahvaste usunditest kui ka teadusest ja meditsiinist. Sisemiseks tervikuks seob selle vaimse enesearengu müüt ja ideoloogia, mis näeb kesksena individuaalset kasvamist mitmesuguste vaimsete tehnikate abil, kuid mida saab laiendada näiteks kannatuste ja kasvõi terve elu kui õppetüki mõtestamiseks.

Kuna vaimse enesearengu müüt on välja kasvanud teaduslikust evolutsiooniteooriast ning piirneb teaduse- ja progressi­usuga, ühildub kristlusest paremini demokraatlike ja liberaalsete väärtustega, siis kindlustab see uuele vaimsusele püsiva toetuspinna lääne kultuuris. Mis teeb uuest vaimsusest religiooni? Juba ainuüksi müüdi kui elu tähendusega varustava loo olemasolu on religiooni tunnus, nagu ka usk empiirikaülesesse vaimsesse maailma, millega saab suhelda mitmesuguseid tehnikaid, põhiliselt meditatsiooni kasutades. Lisaks maagilise mõtlemise ilmnemine, näiteks enesekinnituste ja -sisenduste, kosmiliste taotluste vormis, et luua soovitud reaalsust.

Edasi loe Postimehest.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)