Esileht » Online » Online artiklid »

Laurentiuse kirikus avastati viide muistsele hauakambrile

11.11.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

Kuressaare südames asuva Laurentiuse kiriku lääneseina sokli tasandil paljandunud väike trellitatud aken viitab sellele, et ilmselt asub pühakoja all seni teadmata hauakamber

EELK Laurentiuse kiriku vaimuliku Anti Toplaane sõnul on informatsiooni võimaliku hauakambri kohta edastada veel vähe. “Aknakujuline ava kiriku müüris paljandus aprillis restaureerimistööde käigus avastatud hauaplaadi väljakaevamisel ning müüris on näha väikest kaarjat võlvi, mis suundub kiriku kooriruumi alla, enamik avast on täitunud pinnasega,” märkis Toplaan. Ta lisas, et selge on praegu see, et kiriku all on midagi, mida varasemast teada pole. “Kui nüüd spekuleerida, viitab leitud aken sellele, et selle taga paikneb kõige tõenäolisemalt hauakamber,” lausus Toplaan.

Kirikuõpetaja hinnangul pärineb seni ametliku selgituseta avastus kiriku ehitamise ajast, aastast 1630 või varasemast, mis omakorda tähendab, et teoreetiliselt on olemas ka võimalus, et sellel kohal asus enne kiriku ehitamist kabel. “Kabelile viitavad ka varasemad matusekihid,” nentis Toplaan. Paraku jäävad oletused ja terve rida huvitavaid küsimusi leitud aknaava kohta lähiajal konkreetsete vastusteta, kuna kiriku restaureerimistööde maht ja vahendid edasisi uurimusi tänavu ei võimalda.

Lõpliku selguse praegusele saladusele toovad vaimulik Toplaane kinnitusel edasised kiriku restaureerimistööd, mille käigus avatakse osaliselt pühakoja põrand. “Kui avastatakse kabel või hauakamber, annab see kindlasti ka uut valgust Kuressaare linnakeskuse kujunemisele,” lisas Toplaan.

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)