Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Laupäeval tuldi Issanda õuedele

08.05.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

Üleriigiline talgupäev «Teeme ära!» tõi kirikute, pastoraatide ja kalmistute juurde inimesi, et koos oma ümbrust kaunimaks muuta. Või teha töid, mis paarile-kolmele üle jõu käib.

Enne veel, kui Järva-Jaani kirikukell kümnendat hommikutundi jõudis kuulutada, oli koguduse juhatuse esimees Kuno Agan pastoraadi juures platsis, et talgupäevaks ettevalmistusi teha. Püüdes kokku arvutada, kui palju kordi see mees kahekümne juhatuse esimeheks oldud aasta jooksul pastoraadi juurde otseselt tööd tegema on tulnud, jääb kiiresti hätta.
Praegugi on kiriku ja pastoraadi ümbrus hoolitsetud, see olla tänu sügisestele talgutele. Õitsvad kollased ja roosad priimulad, mida Järva-Jaanis pea kõikjalt leida, loovad koos päikesega tõeliselt kevadise tunde ja lootuse, et talgupäev igati korda läheb. Õnnestub see muidugi tänu neile kuraditosina jagu inimestele, kes pastoraadist nõukogudeaegsed toolid ja lauad on õue tassinud, et neile noorenduskuur teha.

Aulikkus ja auhiilgus
Võrratu päev võrratute inimeste seltsis võtab laulu lahti. Järva-Jaanis laulmiseks ei läinud – valdas suur tahtmine kõik plaanitu teoks teha, seepärast võtan appi lauliku sõnad: «Aulikkus ja auhiilgus on tema palge ees, võimsus ja ilu on tema pühamus» (Ps 96:6).
Igaüks oli sel päeval oluline ja oodatud. Kuigi esimese poole tunni jooksul tuli plaani muuta, sest soov lihvida üle kümned toolid osutus ajaliselt võimatuks. Võib-olla ehk siis, kui noored sõbrad pealinna Jaani kogudusest oleksid saanud kampa lüüa, oleks võinud ka lihvimise ette võtta.
Nüüd tegi laudade lihvimisega algust esmalt allakirjutanu, mõne aja pärast võttis tööjärje üle kirikumees Ahti Suviste, 21aastane noormees, kel kooliõpingud pooleli. Juba tema kaks vanemat venda on siin kirikuvanemad olnud ja tema ei taha neist maha jääda. Ikkagi auasi. Ja tõsist mehemeelt on temas omajagu. Ahti oskab põllul ja laudas iga tööga hakkama saada.
Vaat, kus on Toots! Nii et, Teeled, hoidke silmad-kõrvad lahti. Tahab ja jaksab ta kooliskäimise kõrvalt ka kogudusele abiks olla. «Andke Issandale au ja võimus!» ütleb laulik (Ps 96:7). Ainult matustega on raske, ütles noormees hiljem, kui pastoraadi taga heinamaa pealt kive ühte hunnikusse tassis. Et sooja aja edenedes kergem niita oleks, sest see on suvel tema kohustus.

Rõõmustagu taevad
… ja ilutsegu maa ning mingu ikka kõik kõige paremini, soovisid üheskoos toole mustusest puhtaks pestes ja hiljem neid üle lakkides nõukogu liige Ingrid Küttismaa, noortetööjuht Tene Metsma, gümnaasiumiõpilane Kristi Tüvi ja kõik teised naised. Kõneainet pakkus nimelt kolme nädala pärast toimuv laulatus.
Arvata võib, et Gerly Meister, kes kolme väikese lapse kõrvalt aega leidis talgutele tulla, veidi ärevuses on, kas kleit ikka selga passib, nagu loodetud. Või et õiged sõnad õigel ajal öeldud saavad. Aga et tal, noortetöö tegemise kogemusega noorel inimesel, kõik õnnestub, pole tegelikult kahtlust.
Jõukohaselt olid agaralt asja kallal pühapäevakooli lapsed õed Eliise ja Kätlin Küttismaa, kes emaga kaasa olid tulnud. Nii hästi kui nemad ei oska vist keegi märgi toole kuivatada. Ja keegi ei suudaks toimuvat nii hästi kontrollida kui Rufi, väike väle neljajalgne sõber, kes rõõmsat tuju veel rõõmsamaks muutis.
Ei saa märkimata jätta Margot Metsma suurepärast talgusuppi ega Tiina Võsu valmistatud maitsvat kooki, aga minu jaoks jäid eriliselt kõlama bioloogia ja inglise keele õpetaja Anu Nurga sõnad: «Ma olen kõrvaline isik, aga Katrin avaldab koolis muljet ja tulin lihtsalt appi.» Mõtles ta koguduse õpetajat Katrin-Helena Melderit, kes peab ka kooliõpetaja ametit. Ja kui vaja, võtab harja või pintsli pihku, nagu tõestas talgupäeval. Ja kõige tähtsam: kogu korrastatud mööbel läheb koguduse laste ja noorte kasutusse.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)