Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Lauluraamatuaasta kogub hoogu

18.05.2011 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga, Esileht, Uudised

Ambla kiriku altari ette mahutasid end ühendkoorina laulma ligi 140 lauljat. Esiplaanil vasakul solistina üles astunud Tiiu Mõistlik Türi koguduse ansamblist.Janika Oja on praostkonnas vaimulikke laulupäevi korraldanud aastast 1997. Kaheksa sajandi vanune Maarjale pühendatud pühakoda võttis vastu lauljaid. 3 x Sirje Semm
Ambla Maarja kirikus peeti laupäeval Järva praostkonna vaimulikku laulupäeva.

Praostkonna muusikatöö juht Janika Oja rõõmustas rohkearvulise osavõtu ja esinejate võimsa laulu ning pillimängu üle. «Lauljaid ja muusikuid tuli kokku 140. Kartsin isegi, kas me altariruumi ära mahume,» avaldas ta laulupäeva lõppedes oma rõõmsa mure. «Ma olen tänulik kõigile, kes kutset kuulda võtsid ja meile laulma tulid.»
Et päeva keskmes olid koraalid ja nende seaded, alustati kirikus keskpäeval koraaliga «Oh võtkem Jumalat» (KLPR 302) ja palvega, mida lausus kohalik õpetaja Tõnu Linnasmäe. «Inimene ei ela mitte ainult veest ja leivast, vaid ka vaimust ja väest,» ütles Ambla volikogu esimees Vello Teor ja soovis lauljatele tugevat vaimu, kust tuleb (laulu)vägi.
Eriline kogemus
Lisaks kuuele praostkonna muusikakollektiivile olid laulupäeval Kose ja Kadrina pasunakoor Kahro Kivilo ja Kaido Järvsoo juhatamisel ning külalistena Kadrina kirikukoor (Anne Peäske), Siuntio koguduse segakoor Vox Petri Soomest (Pami Karvonen), Albu segakoor Sink-Sale-Proo (Kaja Kraav) ja segakoor OiReTa (Eda Liblik). Kaks viimast koori laulsid ka eelmisel aastal Tartus kiriku vaimulikul laulupäeval.
Ligi kaks tundi kestnud kontserdil said lisaks ühend- või naiskooris laulmisele üles astuda ka kõik kollektiivid üksikuna. Janika Oja sõnul oli taoline ühislaulmine soomlastele, kes laulsid koos ühendkooridega, eriliseks kogemuseks. Nende kantor Pami Karvonen sai võimaluse dirigeerida võimsalt kõlanud W. H. Monki lõpulaulu «Oh Issand, jää», mida esitasid solistid, ühendkoorid ja pasunakoorid.
Heade sõnade ja tänukirjaga tunnustas praost Teet Hanschmidt koore ja dirigente. Praost nentis ammuteada tõde imeilusasti kõlavatest vanadest koraalidest, millele ta sel laulupäeval veel kord kinnitust sai. Praostkonna koorijuhtidest said tänukirja Eve Sisask, Siret Heinaste, Anne Pindre ja Evely Piksar ning üldjuht Janika Oja ja EELK delegatsiooniga USAs viibinud Olaf Lääne.
Koraalimaraton tulekul
Janika Oja korraldusel oli seekordne laulupäev üheteistkümnes. Praostkonna esimese laulupäeva kutsus kokku 1996. aastal Järva-Madisele õpetaja Pille Salveste.
Kava kokkupanekul lähtus Janika Oja käimasolevast lauluraamatuaastast. «Püüdsin valida koraale, millel on põnev seade, et ilusat koraali natuke ilustada või elustada. Mõte hakkas sügisel idanema ja siis saidki laulud saadetud. Pasunakooridega sain veebruaris kaubale. Esimese helistamise peale Kahro Kivilo võttis kohe ideest kinni.»
Lisaks klassikale oli kavas mitmete kaasaegsete heliloojate, nagu Sirje Kaasiku, Piret Ripsi, Tuuliki Jürjo loomingut. Viimase «Maarjamissa» kavvavõtmine oli teadlik valik, sest Maarja kirikusse sobib see missa eriliselt ettekandmiseks.
Praostkonna muusikajuht ei ole kiitusega kitsi: «Kõik olid tublid. Ühendkoorid ja naiskoorid olid võimsad, mehed annavad palju juurde. Mina jäin laulupäevaga väga rahule, üle ootuste hästi läks.»
Janika Oja hindab praostkonna muusikatööd elavaks ja omavahelist koostööd heaks. Praegu on kõik jõud rakendatud Haapsalus augustis peetava koraalimaratoni ettevalmistamisele.
Sirje Semm

Lauluraamatuaastale pühendatud laulupäevad praostkondades
Valga – 21. mail Sangastes
Viru – 28. mail Käsmus
Saarte – 3.–4. juunil Kuressaares
Tallinn – 5. juunil Nõmmel
Võru – 5. juunil Räpinas
Viljandi – 11. juunil Põltsamaal
Lääne-Harju – 18. juunil Nissis

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)