Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Laulupidu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

antstoomingKirikupäeva avajumalateenistus peeti Peetri kirikus, kus pealiturgina teenis peapiiskop Urmas Viilma, kes ka jutlustas. Tervitussõnad ütles emeriitpeapiiskop Andres Põder. Kaasa teenisid piiskopid Einar Soone ja Joel Luhamets, kirikuvalitsuse ja piiskopliku nõukogu liikmed jt. 1884. aastal pühitsetud toretseva ja esindusliku pseudogooti stiilis kiriku 1500 istekohast oli lõviosa kirikupäevaliste poolt hõivatud. Võimsalt kõlas ühislaul – alustati luterliku hümniga «Üks kindel linn ja varjupaik» ja lõpetati lauluga «Hoia, Jumal, Eestit» –, mida toetasid orel (organist Kersti Petermann), puhkpillid ja koorid. Armulauda jagati nii altari ees kui neljas kohas kirikus. Fotole on jäänud vahetult pärast avateenistust Tartu praost pastor loci Ants Tooming, kes võttis osa kõigist kirikupäeva ettevõtmistest. Oma rõõmsa meele ja entusiastliku loomuga suutis ta kirikupeo lainele aidata paljusid. Liina Raudvassar       

misjonitelkTartu lauluväljakul oli kaks päeva avatud misjonitelk, kus oma tegevust tutvustasid EELK asutused ja mitmed kristlikud organisatsioonid. Telk oli nii kooriproovide vaheajal kui ka laulupeo ajal täis huvilisi, kes suhtlesid kiriku töötegijatega, ostsid raamatuid, kinnitasid keha või tulid lihtsalt palavuse eest varjule, et peol kohatud tuttavatega paar sõna juttu ajada.
Ent telgis toimus ka kontserte, piiblitunde ja muid üritusi, kutsuti registreerima EKNi sügisesele konverentsile, sai kirjutada elektroonilist Piiblit. Menukaks osutusid muuhulgas kristliku nukuteatri Talleke etendused. Liina Raudvassari tehtud pildil jutlevad Eesti Kiriku laua juures Tõnu Kuusemaa (vasakult), Rain Soosaar ja Sirje Kasemaa.
 LiinaRaudvassar

lothar_mohnSaksamaa tuntud kirikumuusik dirigent Lothar Mohn (fotol) kinnitas Eesti Kirikule, et tal oli eriline rõõm koos eestlastega muusikat teha.
Tartu Jaani kirikus toimus vaimuliku laulupeo raames 2. juulil kontsert, kus kanti ette Johannes Brahmsi «Saksa reekviem» seades kahele klaverile, timpanitele ja koorile koos solistidega Saksamaalt. Esinesid EELK Koorijuhtide ja Organistide Segakoor ning projektkoor Saksamaalt.
«Saksa ja Eesti kirikumuusikute ühenduste vahel on olnud palju aastaid kontakte. Ja see on suurepärane võimalus midagi koos teha.»
Üheskoos esinemine on nimelt midagi palju enamat kui lihtsalt vastastikku kontserdireisidel käimine. Mohni sõnul jättis Eesti koor talle väga kõrgetasemelise mulje. Ta märkis ära ka selle, et eestlastel polnud saksa keele hääldamisega üleüldse mingeid raskusi. Mohni sõnul oli sümboolne, et üks kontserdil kasutatud klaver oli juhtumisi valmistatud Eestis ja teine Saksamaal. Juba tehakse ka plaane koostöö jätkamiseks tulevikus.
Rain Soosaar

kelladTartu Pauluse kiriku organist Anna Humal ja Postimehe ajakirjanik Raimu Hanson kutsusid reede õhtupoolikul huvilisi osa saama kirikukellade kuulamise retkest. Käidi linna kuue kiriku juures ja kuulati, kuidas kellad helisevad. Viimaks jõuti Peetri kiriku juurde, kus Markus, Gustav ja Tiitus kuulutasid kirikupäevade ja vaimuliku laulupeo avajumalateenistuse algust. Algselt küll kavas olnud, ent kuulmata jäi Uspenski katedraali kellahelin, sest sealne vaimulik kinnitas, et kelli helistatakse ainult kindlal ajal. Reisi üks tipphetki oli kindlasti Pühade Aleksandrite kirikus, kus osalised said kellakojas vaadata, kuidas preester Vadim Rebase (fotol) kelli helistas, ja ka ise kellanööri sikutada.
Raimu Hansoni asjakohased selgitused, kellade väärikad ja tõsised, aga ka sekka kostvad õrnad toonid kesk argiruttu koos katoliku kiriku tornist nähtud suurepärase linnavaatega tegid pooleteisetunnisest retkest meeldejääva sündmuse.
Rita Puidet

paulusesKirikupäevast ja vaimulikust laulupeost võttis osa ka arvukalt väliskülalisi. Eesti-Soome sõpruskoguduste päeva seminari peeti 4. juulil Tartu Pauluse koguduse krüptisaalis.
Tõdeti, et kuigi sõprussuhete arendamist on viimasel ajal natuke takistanud vähenenud huvi teineteise keeli õppida ja ka Soomes päevakorral olev koguduste ühinemine, on suhtlemine jätkuvalt tihe ja soe. Pooltel Soome luterlikest kogudustest on ametlikud sõprussidemed mõne EELK kogudusega. Soomlased on meid palju materiaalselt aidanud, kuid seminaril jäi kõlama arusaam, et sellest palju tähtsamad on inimestevaheliste kontaktide loomine ja üksteise kinnitamine ühises usus.
Sõpruskoguduste töökogemuste vahetamise seminari juhatasid Kristel Engman ja Joona Toivanen.
Rain Soosaar

milviernits4. juulil esitleti kirikupäeval vaimulike järeltulijate mälestuste raamatut «Isade õnnistus. 21 mälestuslugu eesti vaimulikest», mille koostas Anna Humal (vasakul). Milvi Ernits meenutas mälestustetunnis oma vanemaid Jaan ja Linda Maiorit ja juhtis tähelepanu sellele, et tema isa luulepärand on veel avastamata.
Kätlin Liimets

 

 

 

valdurÜhelegi kristlasele pole antud väiksemat ülesannet kui olla kannatlik jünger ja külvata jumalasõna. Ja sõna, mis välja läheb, ei tule tühjalt tagasi, sisendas Nelja Tuule ristirännaku avaõhtul piiskop Joel Luhamets Tartu Maarja kirikus. Sel moel kinnitatud, keetsid ja jagasid misjonikeskuse vabatahtlikud neljal päeval viies kohas teed ja kohvi, saia ja moosi, pirukaid ja kohupiima. Annetusega tulid appi Tere ja Konsum.
Valdur Tamm (fotol) Palamuselt oli usin kohvimeister, teel sooja ilmaga minekut ei olnud. Töö oli tal hästi selge, sest vabatahtlikuna oli ta abis ka eelmisel aastal ristirännaku ajal. Samasuguse kohvikeetmistünni lubas ta endalegi teha. Kesklinna pargis ei saanud aga mitte ainult kohvi juua, Maarja ja Maarjamaaga seotud küsimustele vastata või tasuta näomaalinguid teha, vaid ka laulu kuulata. Seda esitas kaugelt Kaasanist autoga Tartusse jõudnud Artur, kes oma 26 eluaastast kümme on käinud sealses luteri kirikus. Ta oli linnast vaimustuses ja ootas põnevusega laulupidu. Tartusse tuldi viiekesi.
Rita Puidet

kristiollinoKristi Ollino, Saarde koguduse liige:
See oli võimas kogemus olla koos oma õdede-vendadega Kristuses ja laulda Jumalale ülistuseks. Olen laulnud aastaid Saarde koguduse kooris, aga laulud sain seekord selgeks Pärnu oikumeenilises naiskooris. Koguduse koori prooviaeg ei sobinud mulle, aga soovisin kindlasti laulupeol osaleda ja nii leidsin teise võimaluse. Rongkäigus sammusin ikka oma kogudusega.

TriinuTriinu, Kiili gümnaasiumi õpetajate naiskoori laulja:
Kooslaulmise ehk siis kooris laulmise kogemus on mul väga lühike, vaid aasta. Olen üldse esimest korda laulupeol. See oli mulle väga-väga tähtis, sest olen sellest unistanud lapsepõlvest saadik. Süda hõiskas sees!

 

reinokaukesReino Kaukes, Haapsalu toomansambli laulja
Muljed on vägevad. Kurb on ära minna. Laulda oli lahe ja laulud olid ilusad!

 

 

peaauhindMisjonitelgis Eesti Kiriku ja Johannes Esto Ühingu raamatuid õnneloosis 1 euroga müües kogus Eesti Kiriku toimetus kirikupäeva ja laulupeo toetuseks 200 eurot. Peaauhinna – lehe aastatellimuse – võitis Regyta Eriste (fotol) Halinga vallast.
* * *
Laulupeo hommikul käisid Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei ja liikmed Tartu Raadi kalmistul, kus süütasid küünla eesti rahvuslikku aadet ja laulupeo­traditsioone kandnud inimeste, nagu Hurt, Jannsen, Härma jt, kalmudel.
* * *
Eesti Televisioon salvestas laulupeo «Maarjamaa – Isa maa», mida on võimalik vaadata laupäeval, 11. juulil ETV kanalil kella 10.30–12ni.