Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Laulupidu algab taas Maarja kirikust

10.06.2009 | | Rubriik: Kultuurielu

Tartu Maarja kirikukoori lipukandja särp ja rosett, valmistatud 1894. aasta üldlaulupeoks. Foto: Tartu Maarja koguduse arhiiv

Saabumas on meie laulupidude 140. sünnipäev.
Juba sel nädalalõpul koguneb üle 8000 koorilaulja, tantsija ja pillimehe Tartusse, et siinse etendusega juubeli tähistamist väärikalt alustada. Peo eelõhtul annavad valikkoorid ja Vanemuise sümfooniaorkester meeleoluka kontserdi Maarja kirikuhoones (Pepleri 1).
Kontsert on laulupidude ajaloo seisukohalt olulises paigas – samas saalis toimus 1869. aasta 17. juunil I üldlaulupeo peaproov, kus oli osalemas 800 meest. I üldlaulupeo president ehk pidukomitee juhataja oli laulupeo toimumise heaks palju kaasa aidanud Maarja koguduse õpetaja Adalbert Hugo Willigerode, kes koos Johann Voldemar Jannseniga pani aluse ka laulu- ja mänguseltsile Vanemuine.
12. juunil kl 19 algaval kontserdil astuvad üles Vanemuise sümfooniaorkester ja Tartu valikkoorid: Tartu Akadeemiline Meeskoor, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu Ülikooli Kammerkoor, Tartu Noortekoor. Dirigeerivad Lauri Sirp ja vastne Tartu medali saaja Taavo Virkhaus, solistid on Karmen Puis ja Taavi Tampuu. Ettekandele tulevad Eesti heliloojate suurteosed. Kontserdiga toetatakse kiriku taastamist.
Peo eel
Lisaks osalejate suurele eeltööle laulude, muusika ja tantsude õppimisel on Eesti Rahva Muuseumi inimesed pakkunud huvilistele abi rahvarõivaste korrastamisel ja parandamisel ning on ilmunud ka laulupidude ajalugu ja tänapäeva kajastav album.
Veel täna ja homme kell 17.30 saab Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas näha filmiprogrammi Eesti laulupidudest. Kolmel õhtul esitletakse laulupeoga seonduvaid filme ja kroonikakaadreid läbi ajaloo.
11. juunil kell 16 avatakse Tartu Laulupeomuuseumis Jaama tänavas näitus «Laulupidu teeb rahvas! Tartu laulupeod 1926–1940». Näitus annab ülevaate Eesti Vabariigi esimestel iseseisvusaastatel toimunud neljast Tartumaa laulupeost, maakondlikust peost, mis kasvasid üle-eestilisteks sündmusteks.
Kell 18 on mälestustseremoonia Tartu kalmistutel.
12. juunil kell 12.15 peetakse Tartu Jaani kirikus muusikaline veerandtund, kus esineb Tartu Karlova gümnaasiumi lastekoor Maarjalill, kell 17.30 on Tartu ülikooli aulas poistekooride kontsert.
Rongkäik ja pidu
Tartus toimuva laulupeo tunnuslause on Hando Runneli luuletusest, mille omal ajal on unustamatuks laulunud ansambel Ruja – «Kel on laulud laulda». Seekordsel peol kuuleme sama laulu segakooride seades.
Tänavune laulupeotuli süüdatakse 13. juunil kell 17.15 traditsiooniliselt laulupeo kivi juures Narva mäel. Tuli koos saatjatega liigub seejärel mälestusküünalde süütamiseks Tartu Laulupeomuuseumi juurde Jaama tänavale, mis on ühtlasi Vanemuise Seltsi esimeseks asupaigaks. Rongkäigulised rivistuvad Pepleri, Vanemuise ja Kuperjanovi tänaval. Rongkäigu pea alustab liikumist Maarja kiriku hoone eest, kus süüdatakse samuti mälestusküünlad.
Laulupeokontsert algab kell 19, sellele järgneb kell 23 simman Raekoja platsil.

Mari Paenurm

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)