Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Laulmine on nakkusohtlik

19.08.2020 | | Rubriik: Uudised

Mitmes riigis on uue koroonaviiruse levimise tõttu ära keelatud ka kooriproove ja koguduselaulu.

Välismeedias ilmunu põhjal on selle küsimuse teaduslik uurimine alles algusjärgus. Palju vastukaja on siiski tekitanud Baieri ringhäälingu poolt koostöös Müncheni ülikooli haiglaga hiljuti tehtud uuringud.

Uuringuid juhtinud professor Matthias Echternach rõhutas intervjuus NDRile, et laulmine mõjub hästi inimeste vaimsele tervisele, mistõttu nakkusohu ajal sellest loobumine pole mõistlik. Küll aga soovitab ka ise kutselise lauljana üles astunud teadlane rakendada ühislaulmisel täiendavaid ettevaatusabinõusid.

Näiteks võiks Echternachi korraldatud eksperimentide tulemuste põhjal nakkusohtu vähendada tavapärasest kahest meetrist veelgi suurema vahemaa hoidmine lauljate vahel ning pidev värske õhu juurdevool. Kui lauldakse aga kinnises ruumis, tuleks seda iga kümne minuti järel tuulutada.

Eesti terviseametist kinnitati Eesti Kirikule, et laulmine on tõepoolest COVID-19 riskitegur: „Juhtumeid on mitmest riigist (Saksamaalt, Inglismaalt, USAst, Kanadast). Ühel juhul haigestus pärast kooriproovi, kus osales sümptomaatiline laulja, 87% grupi liikmetest.“

Hüpoteese, miks just laulmine viirust levitab, on terviseameti kinnitusel mitmeid. Usutakse, et peamiselt on see ühelt poolt seotud koorilauljate lähikontaktidega (alla 2,5 meetri), teisalt vokaliseerimise tugevusega, mis genereerib keskmisest rohkem aerosooli. „Seetõttu on eriti oluline, et isegi kergete haigussümptomitega inimene ei osaleks kooriproovis,“ rõhutab terviseamet. „Kindlasti tuleks kaaluda koorilaulmise mõistlikkust, kui haigestumine on kasvutrendis.“

Rain Soosaar

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)