Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Laulja Tanel Padari jõulud on seotud kirikuga

23.12.2020 | | Rubriik: Kirikuelu, Tähtpäev
Muusik Tanel Padar panustab heategevusse aastaringselt, mitte üksnes jõulude ajal. Kalle Veesaar.

Tanel Padar kutsub kõiki jõuluõhtul Kirikufondi ja Kanal2 ühisele virtuaalsele heategevuskontserdile „Jõulud kirikus“, mida kodust lahkumata nautides saab igaüks teha rahalise kingituse Tartu Maarja kiriku torni taastamise heaks. 

Eesti Kirikule pärast Tartu Jaani kirikus toimunud kontsertsalvestust antud intervjuus toonitab kristlasest artist, et head tehes ja heategevuseks annetades näitame, et hoolime. Saabuvatest pühadest ootab ta perega koosolemist ja rõõmustab, et üle aastakümnete tulevad talle isiklikult tõesti rahulikud jõulud.

Jõulud ja jõuluootus asetab kiriku paljude inimeste jaoks olulisele kohale. Kuivõrd kuulub kirik teie jaoks jõuluaega?

Tanel Padar: Eks erinevatel aegadel on jõulude tähtsus minu elus varieerunud. Lapsena laulsin Haljala kirikukooris ja seega kandis kirik ning kogudus jõulude ajal väga olulist rolli. 

Jõulujumalateenistus on vaatamata vahepealsetele pöörastele aastatele olnud alati oluline. Kui mitte koos kiriku külastusega, siis kindlasti teleri vahendusel. Nüüd, kus mul on pisike tütar, on jõulud veelgi erilisemad. Sel aastal peame ilmselt teleri vahendusel jõulujumalateenistusest osa saama, aga loodetavasti uuel aastal on olukord positiivsemas valguses.

Kas ja mille poolest erineb pühakojas esinemine näiteks kontserdisaalis musitseerimisest?  

Pühakoda ja kontserdisaali võrrelda ei ole vast võimalik. Need paigad ei ole juba sisuliselt võrreldavad. Kontserdisaalis on artist ja tema poolt pakutav meelelahutus see tuumik, mis loob atmosfääri ja meeleolu. See tähendab, et kontserdisaal on igal õhtul just sellist nägu nagu seal üles astuv artist. Pühakotta tullakse hoopis teistsuguste ootustega nii publiku kui ka artisti poolt. Kirikus ei hakka me meeleolu looma, vaid pigem võimendame seda emotsiooni, mida pühakoda meile loob.

Kui meelsasti esinete kirikus?

Kirikus esinemist tuleb aina enam ette. Nii minul kui ka teistel artistidel ja selle üle on ainult hea meel. Mulle tundub, et artistidele meeldib ja publikule ka. 

Kirikutes toimuvate kontsertide populaarsusele on aidanud kaasa ka teatav kiriku­isade meelestatuse muutus. Kümmekond aastat tagasi oli päris tavaline, kui mõne armsa kiriku uksed jäid kohaliku pastori konservatiivsuse tõttu kergema muusika esindajatele suletuks. Õnneks on nüüdseks olukord pigem hea.

Osalete muusikuna kiriklikul heategevuskontserdil. Mis võiks inimest innustada annetama heategevusse? 

Ma leian, et heategevus peaks olema meie kõigi jaoks elu loomulik osa. Mina panustan omalt poolt heategevusse aastaringselt kas siis rahaliselt või oma oskustega. 

Heategu või annetus ei pea ju olema suur. Sellest olulisem on, et annetusega me toetame ja näitame, et hoolime.  

Millise elamuse pakkus kontsertsalvestus publikuta Tartu Jaani kirikus?

Jaani kirik oli erilise lava- ja valguskujundusega muudetud muinasjutuliselt kauniks. Selles mõttes on kahju, et publik kohapeal kõigest osa ei saanud. Kuna see kontsertsalvestus on suunatud teleauditooriumile, siis olin ka oma esituste ajal selles õhtus, kui tuhanded inimesed telerite ees kontserti naudivad ja üheskoos Maarja kogudusele kingituse teevad.

Mis on jõulude juures kõige olulisem? 

Kindlasti perekond ja lähedased. Minu jaoks on oluline veel fakt, et saan üle mitmekümne aasta päriselt ka rahulikud jõulud.

Mida ootate saabuvatest pühadest?

Et jõulurõõm jõuaks võimalikult paljudesse kodudesse ja seda võimalikult väikese terviseriskiga.

Liina Raudvassar

Kirikufond koos Kanal2-ga toob sel aastal jõuluõhtul, 24. detsembril kell 19 ekraanile Tartu Jaani kirikust heategevuskontserdi „Jõulud kirikus“. Kontserdil astuvad üles Tanel Padar, Sissi Benita, Andrei Bogach, Elina Nechayeva ja teised. Kordus on Kanal2 ekraanil 27. detsembril kell 10. 

Saate ajal saab annetada: helistades telefoninumbrile 900 0002 annetad 5 eurot, helistades 900 0003 annetad 10 eurot ja helistades 900 0004 annetad 25 eurot. Kirikufond kogub annetusi Tartu Maarja kiriku torni taastamiseks. 

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)