Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Laudate Dominumil täitus 30 tegevusaastat

02.12.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Laudate Dominumi koorijuhid Anne-Mai Salumäe ja Veljo Reier. Arho Tuhkru.

Esimese advendi jumalateenistusel Tallinna piiskoplikus toomkirikus kõlas koorirõdult näomaskidele vaatamata jõuliselt Laudate Dominumi koori laul.

30 aastat tagasi tulid Jaak ja Anne-Mai Salumäe Viljandist Tallinna teenima piiskoplikku toomkogudust. Muusikuna asutas Anne-Mai 9. novembril 1990. a kammerkoori Laudate Dominum, mis sama aasta 2. detsembril ka esimese avaliku esinemise tegi õpetaja Jaak Salumäe introduktsiooniteenistusel.  

Juba 20 aastat juhatab kammerkoori Laudate Dominum Anne-Mai Salumäe järeltulijana Veljo Reier. Koor laulis esimese advendi jumalateenistusel neid laule, millel lasti kõlada 30 aastat tagasi esimesel väljalaulmisel. Laudate Dominumi 30. sünnipäevaks kirjutas Anne-Mai oma sõnadele uue jõululaulu ja andis selle toomkiriku altari ees sünnipäevatervitustega üle koorijuhile, kes lubas võimaluse korral seda jõuluõhtul juba kasutada. Jumalateenistusel viibis koos endise koorijuhiga ka tema poeg Erik Salumäe, kes on üks koori asutajaliikmeist.

Toomkoguduse poolt tänasid koori ja koorijuhte õpetaja Arho Tuhkru ning juhatuse aseesimees Jüri Ehasalu. Anne-Mai Salumäe sai koguduselt tänukirja Laudate Dominumi loomise ja teenimise eest koorijuhi ning heliloojana. Toomkoguduse teenetemärgid pälvisid koguduse organist Kadri Ploompuu ja koorijuht Veljo Reier.  

Anne-Mai Salumäe on asutanud Viljandis gospelansambli Hingeleib ning Tallinna toomkirikus koore ja ansambleid, Laudate Dominumi kõrval ka lastekoori Maarja ja poistekoori. Ta on kirjutanud laule kooridele, ansamblitele, solistidele, lastele. 

Jaak Salumäe teenis Tallinna toomkogudust kuni emerituuri siirdumiseni aastatel 1990–2010.

Sirje Semm

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)