Esileht » Uudis » Uudised »

Lasnamäel avati patriarh Aleksius II monument

12.09.2012 | | Rubriik: Uudised

«Teenimist kirikus alustas patriarh Aleksius II Eestis, säilitades sideme sünnimaa ja Tallinnaga,» ütles linnapea Edgar Savisaar pühima patriarhi Alek­sius II büsti avamisel Tallinnas Lasnamäel 8. septembril.
Pühitsustalituse toimetas Moskva Patriarhaadi Vene Õigeusu Kiriku Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Kornelius, kõneles Lasnamäe linnaosavanem Olga Ivanova. Kohal oli kuni 10 000 inimest, sh EELK peapiiskop Andres Põder ja EAÕK metropoliit Stefanus.
Aleksius II, kodanikunimega Aleksei Ridiger (1929–2008) oli Lasnamäele kerkiva õigeusukiriku ehitamise üks eestvedajaid, tema asetas septembris 2003 kirikule nurgakivi. «Inimene, kes teenis Jumalat ja kirikut, avaldades sellega suurt mõju kogu ühiskonna vaimule ja moraalsele õhkkonnale,» ütles Savisaar. «Seepärast olid linnavolikogu otsused nimetada ehitusjärgus kiriku esine väljak Aleksius II väljakuks, püstitada kiriku ette monument loomulikud ja ainumõeldavad.» Andrei Pervozvannõi Fondi toel valmiv pühakoda loodetakse valmis saada juba tuleval aastal.
Aleksius II diplomaadivõimed ja soe süda mängisid olulist rolli Eesti Kirikute Nõukogu kokkukutsumises kuni selle moodustamiseni 1989. aastal, mil ta oli Leningradi ja Novgorodi metropoliit, ühtlasi ka Eesti piiskopkonna valitseja. Metropoliidi ametist valiti Aleksius aastal 1990 Moskva ja kogu Venemaa pühimaks patriarhiks ja ta teenis kirikut kuni surmani 2008.
Viimast korda külastas Aleksius II Eestit 2003. aastal; siis andis president Arnold Rüütel talle Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi.
Eesti Kirik

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)