Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Lapsel on õigus vanematele

26.02.2020 | | Rubriik: Kultuurielu
ühiskondlik_eksperim

Ilmus Tapio Puolimatka raamatu „Ühiskondlik eksperiment lastega“ tõlge.

6. veebruaril toimus Tallinnas Tapio Puolimatka raamatu „Ühiskondlik eksperiment lastega“ esitlus. Teose andis välja SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) ja tõlkis Märjamaa koguduse õpetaja Illimar Toomet. Esitlusel oli kohal ka piiskop Joel Luhamets.

Äsja ilmunud raamatut leiab lihtsa ja selge põhjenduse, kui oluline on, et lastel oleks nii ema kui ka isa. „Raamatus kirjeldab autor peredünaamika muutumist alates sotsialistlikust eksperdimendist, kus sooviti abielu üldse ära kaotada, kuni tänapäeval mõnel pool praktiseeritava homoseksuaalse abieluni, kus lapselt võetakse õigus tunda oma isa ja ema. Võrdluses on heteroseksuaalne liit koos lastega ja igasugused muud kooslused, kus lapsi soetatakse kas lapsendades või näiteks surrogaat­ema kasutades. Autor on kristlane, ent pühakirjale toetub teoses suhteliselt vähe. Selles mõttes on sobiv lugemine neile, keda pühakiri paneks eemale põrkuma. Põhisõnum on lapse õigus oma vanematele,“ kõneles tõlkija Illimar Toomet.
Teos saadetakse kõikidele ülikoolidele, üldhariduskoolidele ja lasteaedadele, et võimalikult palju õpetajaid, kasvatajaid ja lastevanemaid saaks sõnumiga tutvuda. Abielu ja perekonna institutsiooni tähenduse esiletoomiseks lähetatakse teos ka paljudele riigikogu ja valitsuse liikmetele.
Esitlusel viibinud Illimar Toometi sõnul kogunes teost uudistama umbes poolsada inimest. Toimus elav ja huvitav arutelu. Küsimused keskendusid suures osas sellele, kas pereväärtused on midagi, millest räägivad vaid poliitikud ja otsuseid tehakse sõltumata inimeste arvamusest või on igal inimesel võimalik midagi ära teha.
Raamatu autori Tapio Puolimatka seisukoht oli, et mida kõrgemal positsioonil on inimene ühiskonnas, seda väärtuslikum on tema toetus traditsioonilisele perekonnale. Ent tuleb olla valmis ka kandma tagajärgi, mis prof Puo­limatka kogemuse järgi võib tähendada ebapopulaarsust, tööst või teadlase uurimisrahast ilmajäämist.
Ta nentis, et inimesed kipuvad pigem konformistlikud olema, tihti ei soovita sõna võtta küsimustes, mis ühiskonnas tugevaid tundeid tekitavad.
Soome filosoof ja kasvatusteadlane Tapio Puolimatka (snd 1953) on üks viljakamaid traditsioonilise perekonna eest seisvaid Soome autoreid. Ta töötab Jyväskylä ülikooli pedagoogika teooria ja traditsiooni professorina.
Kätlin Liimets

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)