Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Lapsed saavad lustida kirikuringis

28.01.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Lapsed koos ringi abilise Danieliga. Mirva Lappalainen

Igal teisipäeval teeb EELK Viimsi Püha Jaakobi kiriku karge sisekujundusega valgusküllane fuajee läbi muutuse mõnusaks kirjuks lastetoaks.

«Meie kirik on täis üllatusi: on rohkesti näitusi, kontserte ning nüüd ka kirikuring 3–6aastastele,» kommenteerib nähtust koguduse õpetaja Mikk Leedjärv. Kolme tunni jooksul saavad väikesed nii mängides kui meisterdades, lauldes kui ka vaikseks jäädes sisse elada kristlikku maailma, kus iga inimene on väärtuslik ning iga laps oma Looja kallis silmatera.
Kirikuringi veab nelja lapse ema Mirva Lappalainen, Püha Jaakobi koguduse Soomest pärit noorsootööjuht. Soomes on sellised ringid populaarsed eriti koduste lastega perede hulgas, andes vanemale võimaluse keset päeva ajada asju, kuhu last kaasa võtta oleks keeruline. Mullu sügisest otsustati taolist ettevõtmist pakkuda ka Viimsi elanikele. Osalemistasu sügisest kevadeni on sümboolne – 30 eurot. Sobiv põskepistmine tuleb lastel kodust kaasa võtta.
Kirikuring avab uksed viis minutit enne keskpäeva, kui avara fuajee köetud kivipõrandale on laotatud pehmed vaibad ja matid, üles rivistatud seitse suurt mänguasjakasti ja lauad kaetud vahariidega.
Esimene kolmveerand tundi kulub lastel vabalt mängides, et siinsete sõpradega jälle harjuda ning ülemäärast energiat maha laadida. «Kindlasti on õhkkond siin rahulikum kui suures lasteaias,» leiab nii lasteaias kui ka koolis töötanud Mirva. Edasi koondutakse madala lauakese ümber, millest on ehitatud väike altar pontsaka risti ja kahe küünlaga.
Linik altaril muudab aeg-ajalt värvi, sest eluratas keerleb siin kirikuaasta rütmis, kus värvidel on kindlad tähendused. Ettevaatlikult süüdatakse küünlad ning valitakse alguskellukese helistaja, mis on alati nõutud amet. Siis lauldakse igale kohalolijale nimeline tervitus, misjärel saab laps soovi korral seletada, mida põnevat temaga vahepeal juhtunud on.
Iga tulija põhjalikult tervitatud, räägitakse ja lauldakse kalendri teemadel. Näiteks 6. jaanuaril oli kolmekuningapäev ja seega tulid jutuks hommikumaa targad. Ka meisterdamised on temaatilised.
Vähekeseks põigatakse iga kord sisse ka suurde kirikusaali, kus on alati midagi avastada. Kui fuajees-lastetoas võib ka kiiremaid jooksutiire taha, siis kirikusaalis õpitakse käima vaikselt ja rahulikult, et pühadus ülemeelikuse tõttu kogemata ei jääks.
Enne kojuminekut jääb pool tunnikest jälle lihtsalt mängimiseks. Ring lõpetatakse ühiselt lugude ja lauludega. Siis korjatakse mänguasjad kokku ning ongi aeg koos järeletulnud vanemaga lahkuda, et nädala pärast tagasi olla.
Piret Riim

Mirva Lappalainen. Kai Lappalainen

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)