Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Läksid, et varsti tagasi tulla

15.02.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

Kaader filmist.

Tartus linastus režissöör Helga Meritsa (sündinud 1963 Hollandis) dokumentaalfilm „Tuleme varsti koju, Geislingeni pagulaslapsed“ (Coming home soon).

Film on valminud Eesti vabariigi 100. aastapäevaks ja seda on näidatud mitmel pool maailmas. See on film ühtaegu väikese rahva unistustest ja kurvast saatusest, kui 1944. aastal kodumaa maha jäeti ja võõrsile mindi. Filmis sisalduvat tragöödiat aitavad süvendada dokumentaalkaadrid lähenevatest Nõukogude vägedest.
Ent ometi pole film sünge, vaid pigem helge, sest sunnitud küll põgenema, jätkatakse Saksamaal Geislingenis igapäevast elu. Põgenikelaagrist kujunes väike Eesti oma koolide, töökodade, postkontori, haigla ja muuga. Selle elu juurde kuulusid teater, orkester, laulu- ja tantsuringid. Filmi ilmestavad vanad dokumentaalkaadrid ja fotod. Ehe laste naer kinnitab, et raskustel ei lastud end murda.
Mida mäletatakse Geislingeni aastatest, saame teada intervjuudest viie tuntud väliseestlasega. Teiste seas kõneleb Thomas Vaga, kes meenutab vanemate juttu, et kahe aasta pärast saab koju tagasi minna. Elu läks aga teisiti ja lõpuks tõdevad filmis osalenud, et nende kodu on võõrsil. Teisiti on läinud Ilvi Jõe-Cannonil, kes paarkümmend aastat tagasi asus elama Eestisse, on mitme organisatsiooni liige, sh Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskuse, ning poliitiliselt aktiivne tänases Eestis.
Film on ingliskeelne, puuduvad eestikeelsed subtiitrid. Pigem ongi see mõeldud välismaisele vaatajale tutvustamaks II maailmasõja järel tekkinud pagulaste liikumist. 24. veebruaril linastub film Londonis.
Rita Puidet

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)