Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Lahtivõetud orel täitis kirikurõdu

16.06.2006 | | Rubriik: Kirikuelu

Pilistvere kiriku oreli remondi esimene etapp sai läbi.

Vilesid jätkus nii pinkidele kui ka põrandapinnale.

Vilesid jätkus nii pinkidele kui ka põrandapinnale.

Esimest korda lahti võetud orelil puhastati põhjalikult puu- ja tinaviled. Töö teostas Olev Kentsi orelitöökoda, sealt tuleb lähiajal ka hinnang ning tulevaste tööde plaan.

Saksamaalt, Wilhelm Saueri orelikojast pärit pilli muretses Pilistvere Andrease kogudus endale 19. sajandi lõpus (erinevatel andmetel 1898 või 1895). Tol ajal õitseeas orelimeistrile oli see peaaegu viiesajas pill ning asjatundjate kinnitusel on tegemist väärt oreliga.

Umbes 800 tina- ja puuvilega hiiglaslikku «pajupilli» pole kokkupanemisest saadik lahti võetud. Vaid 1905. aasta andresepäeva tormi aegu, kui kiriku katus ja torn rängalt viga said ja vihmavesi ka orelit puutumata ei jätnud, võeti arvatavasti 1906–1907 ette pisiparandustööd. Tolleaegsed parandused on tehtud kiiruga ja oskamatult.

Kümme aastat tagasi tehti auväärt orelile remondikalkulatsioon ning käesoleval aastal jõuti töödeni. Esimese kolme tiheda töönädala jooksul mais võeti orel  lahti, viled tõsteti maha, need puhastati põhjalikult. Parandati vead ning kokkupandud orel seati uuesti häälde. Tööd toetas Kultuurkapital, õla panid alla ka Pilistvere kihelkonna kõik omavalitsused: Kõo, Imavere ja Türi vald ning Võhma linn.

Lahtivõetult täitis orel terve Pilistvere kiriku rõduosa. Grupeerituna jätkus vilesid nii pinkidele kui ka põrandapinnale. Ehkki vaatepilt oli erakordne ja vaatamist väärt, toimetati pilli lahtivõtmist peaaegu salaja. Seda eelkõige põhjusel, et asjatundmatud huvilised vilesid uurides midagi sassi ei ajaks – või veel hullem, suveniiriks kaasa ei viiks.

Omapärane rõduseltskond jäädvustati fotodele ning näitust «Meie orel seest ja väljast» saab vaadata Pilistvere kiriku eeskojas sügiseni. Uuendatud orel lasi viled valla nelipühal, mil Pilistvere kirikus said leeriõnnistuse 7 noort inimest. Kas ka kirikuliste kõrv oreli puhastatud heli ära tundis, pole teada, kuid koguduse organisti Kalev Rajangu sõnul on treenitud kõrvale uudne nüanss küll kuuldav. Nimelt ei kõla oreliheli enam summutatult, vaid selged helipeegeldused toovad esile pillide kuninga kauni kõla.

Veel kord kummardus kõigile tegijatele ja toetajatele lootuses tulevikukoostööle.

Hermann Kalmus,

Pilistvere koguduse hingekarjane

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)