Esileht » Online » Online artiklid »

Lahkuv praost jätaks Ida-Virusse vaid kolm eraldi luteri kogudust

07.04.2015 | | Rubriik: Online artiklid

Ametist lahkuv EELK Viru paostkonna praost Peeter Kaldur kirjutab oma aruandes, et praostkonnas tuleks teha radikaalne haldusreform, mille järel jääks näiteks Ida-Virusse vaid kolm iseseisvat kogudust: Narva, Jõhvi ja Iisaku.

“Kuna käesoleval aastal lõpetan oma tegevuse praostina ja valitakse uus praost /…/, kirjutan eeskätt just nendest probleemidest ja lahendustest, mida ise näen, ka sel juhul, kui need lahendused ei ole kõikidele kogudustele ja kõikidele aruandjatele meelepärased,” kirjutab praost.

Väikesed “vürstiriigid”

EELK Viru praostkonna koguduste arv on aruandeaastal jäänud samaks. Praostkonna moodustasid 19 kogudust, millest 8 asuvad Ida-Virumaal: Iisaku, Illuka, Jõhvi (kuulutuspunktid Jõhvi hooldekodus, Kohtla-Järvel ja Mäetaguse hoolekodus), Lüganuse (kuulutuspunkt Kiviõlis), Narva (kuulutuspunkt Sillamäel), Narva-Jõesuu, Pühajõe, Tudulinna.

Praost on aga veendunud, et osa kogudustest tuleb liita naaberkogudusega. See on tema arvates majanduslikult vältimatu, kuid kogudused seisavad tugevasti selle vastu. “Annan pildi sellest, kuidas ma kujutan seda ette, olles seejuures teadlik, et niipea see ei teostu.”

Praosti arvates võiks omaette kogudusi olla praostkonnas kokku 7, ideaalis 5. Kaldur näeks Ida-Virumaal eraldi kogudustena vaid Narvat, Jõhvit ja Iisakut. Narva-Jõesuu oleks praosti ettekujutuse järgi Narva abikogudus, Pühajõe ja Lüganuse Jõhvi omad ning Illuka ja Tudulinna Iisaku omad.

“Olen sellega oma ebapopulaarse ettepaneku teinud, kuigi ma ei usu selle või sellelaadse ettepaneku teostumisse lähiaastatel. Eks ole sellega nagu riigi haldusreformiga, vastuseisjaid on eri põhjustel palju /…/, aga peamiseks põhjuseks on soov oma väikest “kuningriiki” säilitada umbes põhimõttel, et “pärast meid tulgu või veeuputus”,” kirjutab praost.

Edasi loe Põhjarannikust.

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)