Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Ladina keele õpik teoloogidele

09.09.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

Äsja ilmus trükist Tartu ülikooli ladina keele lektori Kaarina Reinu koostatud spetsiaalselt teoloogidele mõeldud ladina keele õpik.

«Lingua Latina in theologia» (fotol), mille on välja andnud Eesti Keele Sihtasutus, annab kaanel oleva tutvustuse kohaselt «ülevaate klassikalisest ladina keele grammatikast ning selle muutumisest ja kasutusest hilisantiigi ning keskaja ladina keeles».
Õpikust leiab liturgilisi, piibli- ja kirikuisade tekste, aga ka ilmalikku ainest, sealhulgas näiteid nüüdisaja ladina keelest. Õpiku läbitöötamise järel peaks olema võimalik iseseisvalt sõnaraamatu abiga ladinakeelseid tekste lugeda.
Õpikule lisab kaalu asjaolu, et see põhineb autori aastatepikkusel õpetamiskogemusel Tartu ülikoolis. Lisaks usuteaduse üliõpilastele soovitatakse õpikut aga ka neile, kes õpivad ajalugu või kirikumuusikat. Kuid kindlasti tunnevad uue õpiku üle rõõmu teisedki ladina keele õppijad ja õpetajad.
On ju omamaistest õppematerjalidest nappus ning uus õpik mitmekesistab ladinakeelset lugemisvara ja pakub suurel hulgal grammatikaharjutusi.
Keelehuvilised kiidavad ka õpiku läbimõeldud ülesehitust, ülevaatlikkust ja häid grammatikaalaseid tabeleid. Kuna seletused on napivõitu ning puuduvad harjutusülesannete õiged vastused, näib õpik olevat mõeldud eelkõige õppimiseks õpetaja juhendamisel. Autor soovitab seda siiski ka iseõppijatele ja käsiraamatuna kasutamiseks.
Kaarina Rein on varem avaldanud ladina keele õpiku meditsiinierialade üliõpilastele ning olnud eesti-kreeka-eesti õppesõnastiku kaasautoriks. Samuti on Rein tuntud oma tõlgetega vana­kreeka, uuskreeka ja ladina keelest.
Rain Soosaar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)