Esileht » Uudis » Uudised »

Kuusalu vanal pastoraadil on uued sarikad peal

18.02.2015 | | Rubriik: Uudised

Kuusalu vana pastoraadi sarikapeol.
Laurentsiuse seltsi koduleht

Kuusalus peeti vana pastoraadi sarikapidu.

Kokkutulnud umbes kolme­kümne inimese juuresolekul õnnistas peapiiskop Urmas Viil­ma pastoraadi ülesehitustööd ja soovis, et hoones võiksid peagi olla inimesed ja tegevus.
Tseremooniast võtsid osa veel emeriitpeapiiskop Andres Põder ja piiskop Einar Soone. Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas tõdes, et Kuusalu vana pastoraat näeb praegu välja õnnetum kui kunagi varem, aga nüüd on juba paistmas lootuskiired ning tegelikult on rõõmus päev. 300 annetajaga Kuusalu kogudus ei suudaks oma jõududega vana maja üles ehitada, aga abile toetudes loodetakse seda siiski.
Koguduse juhatuse esimehe Martin Urva peamine mure on, et hoone saaks kevadeks kivikatuse, mis läheb maksma 44 000 eurot. Sellest umbes 20 000 eurot loodetakse saada kogudusele kuuluva metsa müügist.
Andres Põder rääkis, et oli ka ise tulekahjupäeval Kuu­salus kohal: «Jõudsin pastoraadi juurde, kui suured leegid olid vaibumas. Tallinnast tulles nägin kaugelt suitsusammast ja tulekuma. Mõtlesin, et see on traagiline ja kohutav sündmus. Siin nägin inimesi, kes askeldasid pastoraadi ümber päästmas arhiivi, ka klaverit.
Teiega rääkides oli ilmne, et see pole ainult kaotuse tunnistamine, vaid juba ahervareme juures kogesin, et vaimusilmas nähti taastatud maja. Õnnetus on olnud nagu usuäratus, mille abil ehitatakse uus. Tundub, et kurvastuse aeg hakkab olema seljataga. Soovin, et suur töö, mis ees seisab, aitab ehitada Kuusalu kogudust tulevaste põlvkondade auks.» (Sõnumitooja, 4.2.)
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi märkis, et rohkem kui sada inimest on annetanud ning kogukond on osa võtnud talgutest. Ta avaldas lootust, et tööd kestavad kuni pastoraadimaja kasutuselevõtuni ning maja saab funktsiooni, mis toob siia rohkelt rahvast.
Tänati paljusid inimesi, kes hoone taastamisele kaasa on aidanud. EELK tänukirja sai ka Martin Urva. Mängis noorte pasunakoor, oli ühislaulu. Kaetud oli vastuvõtulaud, mille juures sai omavahel vestelda ja asjade edasist käiku arutada.
Mullu aprillis jäid Kuusalu pastoraadihoonest tulekahju tagajärjel alles suur mantelkorsten ja seinad. Kui praht sai koristatud, pandi suve lõpuks varemetele ajutine katus. Firma Hardest Ehitus hakkas vahelage tegema novembris. Kuusalu vald eraldas pastoraadi taastamiseks eelmise aasta lõpus 50 000 eurot, kultuuriministeerium on lubanud anda 40 000 eurot.
Eesti Kirik

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)