Esileht » Online » Online artiklid »

Kuusalu meister uuendab Eesti suurimat orelit

12.01.2016 | | Rubriik: Online artiklid

Mäeväli Orelitöökoda OÜ alustab veel sellel nädalal Tallinna Toompea Kaarli kirikuhoones hiigeloreli uuendamist. Vähemalt kolmandik viledest puhastatakse tolmust, mõlgid ja kriimud painutatakse välja ning ka lõõtsad uuendatakse. Sügiseks korrastab sama töökoda ka Keila kiriku kellad ja korraldab uue kella valamise.

93 aastat tagasi Tallinnas Tõnismäel asuvas põlises eestlaste kirikus valmis saanud pill on omataoliste hulgas siinmail suurim. Orelil on 81 registrit ning see edestab näiteks Toomkiriku, Estonia kontserdisaali ja Tartu Pauluse omi kümne ja rohkema registriga. Pill valmis Ludwigsburgis Walcker & CO vabrikus.

Miks oli toona nii suurt muusikainstrumenti vaja?“Eks selle hankimise ja ehituse taga oli eestlase jonn. Toona ehk 1923 olid baltisakslased veel tugevad ja maarahvast ei lastud veel neli aastat Toomkirikusse. EELK piiskopi esimene kirik oli Kaarli,” seletab meister Toomas Mäeväli. Kogudus otsustas, et meie orel olgu igal juhul suurem kui baltisakslastel.

Nüüd tuleb Mäeväli Orelitöökojal hakata rekordipilli remontima. Kulumise ja väsimuse märgid paistavad silma juba mängupuldil. Selle kolmel manuaalil on osal klahvidel katted lahti. Kui mängida, siis kipuvad klahvid kolisema ja klõbisema. Remont on vajalik ka selleks, et värvida ja värskendada seinu pilli taga ning kõrval. Osa tellinguid tuleb ehitada oreli sisse, aga tolm ja muud ehituspraht kahjustab vilesid.

Edasi loe Harju Elust.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)