Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kuulata saab tipptasemel koorimuusikat

16.05.2018 | | Rubriik: Kirikuelu, Kultuurielu

Helilooja Mart Siimer laseb klaveril kõlada oma uuel laulul „Kes tuleb“, kuulavad (vasakult) Heli Jürgenson ja Ilvi Jõe-Cannon. Tiiu Pikkur

Laupäeval, 26. mail annab Tallinna Kaarli kirikus kontserdi USA üks vanimaid ja silmapaistvamaid meeskoore – Rutgersi ülikooli meeskoor New Jerseyst. Kontserdil on kaastegev Estonia seltsi segakoor Heli Jürgensoni juhatamisel.

Juba 1872. aastast tegutseva koori repertuaaris on koorimuusika kullafondi kuuluvad teosed. Alates 1993. aastast on koori dirigent dr Patrick Gardner, kelle juhtimisel on esinetud nii USA kui maailma lavadel ning tellitud uusi lugusid mainekatelt heliloojatelt.
Kaarli kontserdil tuleb esiettekandele Mart Siimeri koorilaul „Kes tuleb“, esitab Estonia seltsi segakoor, viimase salmi aga laulavad mõlemad koorid koos. Heliloojal aitas laulu sõnad, mis pärinevad Villem Grünthal-Ridala regivärsilisest suurpoeemist „Püha rist“ (EKN, 2005), leida EKNi teadur Eerik Jõks. Siimeri kirjutatud laul on oreli saatega, mida ta kontserdil ise ka mängib. Vahemärkusena olgu nimetatud, et Mart Siimer on oma paljudele töödele lisaks ka Rakvere Kolmainu kiriku organist!
Heli Jürgenson lisab, et kõik Estonia seltsi segakoori ettekantavad laulud on oreli saatega (organist Ene Salumäe), kõlab eesti koorimuusika paremik, autorid Rudolf Tobiasest kuni Mart Siimerini. Rutgersi meeskoori kavasse on põimunud ka eesti heliloojate laule, kõlavad ka Veljo Tormise, Arvo Pärdi ja René Eespere teosed.

Pikk koostöö
Pr Ilvi Jõe-Cannoni, kes teeb tublit vabatahtlikku tööd, et kontserdireis sujuks, sidemed USA ja Eesti laulukooride kontserdireiside organiseerimisel ulatuvad aastate taha. Kirjavahetusest USA-poolse organisaatori Dennis Huntiga kasvas mõte kutsuda Eesti riigi juubeli puhul siia, koorilaulu kõrgelt hindavale maale ka mõni USA koor. „Dennis rääkis Rutgersi dirigendi dr Gardneriga ja leitigi võimalus, et see koor tuleb meile sünnipäeva puhul õnne soovima.“
Heli Jürgensoni tutvus dr Gardneriga on ka oma paar­kümmend aastat pikk. Dr Gardner on varem Eestis käinud ja kontsertidel osalevate kooridega tutvunud.
„Mul on ka väga hea koostöö Mart Siimeriga,“ selgitab Heli Jürgenson. „Et meie kontsert toimub kirikus, siis mõtlesin, et Mart võiks kirjutada ühe vaimuliku teose. Esiettekandele tulev teos on kirjutatud EV100 ja spetsiaal­selt selle kontserdi jaoks.
Jürgenson ütleb, et hindab kõrgelt Siimeri meloodiaannet. „Ta tajub väga hästi vaimulikku teksti ja tunnetab  ilusat koraalilikku laulujoonist. Ta on arenenud harmooniliselt uues suunas, tuntav on väga tugev Veljo Tormise mõju. Ka Kaar­lis esiettekandele tulev teos on Tormise pärandi juurtega. See paneb koori uudsesse olukorda, harmooniad on küllaltki rasked, aga kõik on väga heakõlaline. Lauluga „Kes tuleb“ on Mardi loomingusse uus nüanss juurde tekkinud.“

Vilistlane tervitab
Kaarli kiriku kontserdist on lubanud osa võtta ja tervitusega esineda USA suursaadik Eestis James D. Melville, kes on Rutgersi ülikooli vilistlane, ta omandas seal õigusteaduste doktori kraadi.
Rutgersi ülikooli 70-liikmeline meeskoor alustab oma Euroopa-turneed Rootsist, edasi esinetakse Soomes.
Eestis antakse kolm tasuta kontserti, mis on kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Tulge ja nautige kaunist muusikat!
Tiiu Pikkur

Rutgersi ülikooli meeskoor
25. mail Tartu ülikooli aulas TÜ akadeemilise naiskooriga
26. mail Kaarli kirikus Estonia seltsi segakooriga
27. mail Estonia kontserdisaalis TTÜ akadeemilise meeskooriga
Kontsertide algus kell 19

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)