Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kutsutakse Piibli üleilmsele ettelugemisele 

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Piibli kaanest kaaneni ettelugemist korraldab toimkond koosseisus Mart Salumäe (paremalt), Mihkel Kukk, Jaan Bärenson, Tiit Salumäe, Edmund Laugasson, Ruudi Leinus ja Mart Rannut. Erakogu.

Eesti Piibliseltsi egiidi all alustatakse mihklipäeval, 29. septembril Piibli kaanest kaaneni ettelugemist, mis on üleilmne ja vältab katkematult rohkem kui 80 tundi. Huvilistel palutakse ennast registreerida. 

„See on vägagi ambitsioonikas plaan, mille õnnestumiseks peame lootma Jumala imele. Inimeste nõust ja jõust võib jääda väheks. Kuigi aega on napilt, ei ole praeguseks hetkeks korraldustoimkonnal kõik üksikasjad veel paigas,“ tunnistab Eesti Piibliseltsi esimees piiskop Tiit Salumäe Eesti Kirikule üritust tutvustades. Tema sõnul on taolisi ettevõtmisi varasematelgi aastatel toimunud, aga tänavu on plaan viia see üleilmseks, kaasates ettelugejateks huvilisi erinevatelt kontinentidelt. 

Oikumeeniline

Ettevõtmist toetab nii EELK konsistoorium kui Eesti Kirikute Nõukogu. Tegemist on oikumeenilise sündmusega, kus osalejaid on erinevatest kirikutest. Piibli nii mastaapse ettelugemisega soovitakse avalikkuse tähelepanu võita ja tõsta esile piiblitõlke teema laiemalt. 

Eksponeerides erinevaid eestikeelseid tõlkeid soovitakse ettelugemiseks kasutada ka 1739. aasta tõlget, samuti murdekeelset, 1686. aasta Wastset Testamenti. 

„Oleme mõelnud, et ei lähtuks kindlasti ühest piiblitõlkest, vaid kasutaksime erinevaid tõlkeid, mis aitaksid näitlikustada eri ajastuid ja samuti näitaksid, kui vajalik on Piibli uuesti tõlkimine, et see oleks uuele põlvkonnale mõistetavas keeles,“ märgib piiskop Salumäe, kelle sõnul püütakse erinevate piiblitõlgete ettelugemisega avada ajaloolist tausta. 

Piibel kõnetab kõiki

„Oleme sõnastanud, et ettelugejaks sobib inimene, kes ise tunneb, et suudab umbes pool tundi pühakirja selgelt ette lugeda. Aktsent ei sega ja seda väljaspool Eestit lugeja ei pea kartma. Aga kui räägime vanematest tõlgetest, siis muidugi on oluline, et lugeja oleks ekspert. Siin plaanime vastava ettepaneku tegemist isikule, kellest teame, et ta saab tekstiga hakkama,“ selgitab Salumäe. 

Ta vahendab ka korraldustoimkonna mõtet kaasata lugejaskonda võimalikult erinevaid inimesi, nii oma elukutse kui teiste näitajate poolest: „On mõte paluda vabariigi presidenti lugema. Samuti kedagi valitsusest. Lisaks kedagi, kes ei ole terve või kes ei ole vabaduses. Noori ja vanemaid, maalt ja linnast. Eesmärgiks on hoida pilt avar. Näitamaks, et Piibel kõnetab kõiki, on mõeldud lugemiseks kõigile.“ 

Üleilmsus sõna otseses mõttes

Suurimaks väljakutseks on Salumäe sõnul haarata lugejaskonda inimesi erinevatelt maadelt. „Tahaksime väga, et saaksime vahendada Piibli lugemist ka Jeruusalemmast või Betlemmast. See kõik on hetkel lahtine, aga kui sellel ajal mõni meie grupp on Iisraelis, oleks kõik mõeldav. Konkreetsemalt oleme läbi rääkinud Los Angeleses eestlasi teeniva õp Enn Auksmanniga, kes on lubanud vahendada kontakte Austraaliast. Kindlasti peaks hõlmatud olema Siber, millega meil on ju tihe koostöö.“

Huvilisi oodatakse

Enamik tehnilisi üksikasju on veel lahtised, on läbirääkimiste teema. Üldiselt on ideeks, et lugemine toimuks reaalajas ja jõuaks jälgijateni audiovisuaalselt. Korraldajad peavad valmis olema ka ootamatuteks katkestusteks ja selleks puhuks ei välistata ette lindistamist ning vajadusel saab pildina kasutada ka Piibli fotot kirjakohast, mida loetakse. On mõeldud subtiitritele ning igal juhul selgitavale viitele, mis tõlkega on tegemist. 

„Mida me aga hetkel saame korraldajate nimel öelda on, et, head inimesed, kasutage võimalust ja registreerige ennast Piibli ettelugemiseks. See on suurepärane võimalus anda oma panus. Me ei saa öelda, et saad lugeda näiteks just Johannese evangeeliumi algust, sest konkreetse kirjakoha jagame välja hiljem. Iga inimene saab lugeda umbes pool tundi mõõdukas tempos ja selge intonatsiooniga. Ootame soove Eesti Piibliseltsi meiliaadressile eps@eps.ee ning koopia võiks saata ka mulle aadressil tsalumae@yahoo.com,“ räägib piiskop Salumäe korraldustoimkonna nimel.

Liina Raudvassar

Varasemad Piibli ettelugemised

2003. aastal Tallinnas Oleviste kirikus ja Pärnus

2010. aastal Haapsalu toomkirikus ja Tallinnas

2018. aastal Tallinnas Oleviste kirikus