Esileht » Uudis » Uudised »

Kus ja kuidas tähistad taasiseseisvumispäeva 20. augustil?

17.08.2016 | | Rubriik: Uudised

Kaido Soom, EELK delegatsiooni liige soome-ugri vaimulike konverentsil:
Sellel aastal tähistan ma Eesti Vabariigi taasiseseisvumise päeva Karjalas. Külastan soome-ugri vaimulike konverentsi, mis toimub Petroskois 17.–21. augustini. Tegemist on koosviibimisega, mida Eesti poole pealt on ette valmistanud EELK vaimulike konverentsi juhatuse liikmetena õp Kristel Engman ja mina. Seal osaleb delegatsioon EELKst eesotsas piiskop Tiit Salumäega. Kokku saavad soome-ugri vaimulikud, kes tulevad Soomest, Eestist, Ungarist, Rumeeniast ja loomulikult kohalikud, Venemaa territooriumil asuvad Ingeri kiriku vaimulikud.
Tegemist on pika traditsiooniga. Esimene hõimumaade luterlike vaimulike organiseeritud kokkusaamine toimus 1937. aastal Budapestis, kus kohtusid Soome, Eesti ja Ungari kirikuõpetajad. Sealt alates on püütud kokku saada iga nelja aasta järel erinevates paikades. Kõige sügavamal stagnatsiooniajal konverentse siiski korraldada ei õnnestunud ja seetõttu on tänavune koosolek järjekorras 13. Kohtumine on kahel korral toimunud ka Eestis, 1993. aastal Otepääl ja 2012. aastal Tartus.
Selle aasta kohtumise teeb eriliseks see, et esmakordselt toimub see Venemaal, Ingeri kiriku territooriumil Petroskois, viie rongisõidutunni kaugusel Peterburist. Konverentsil, mille teemaks on sõnastatud «Luterlik ja oikumeeniline», saab kuulata ettekandeid, osaleda töötubades ning vestlusringides, saada osa jumalateenistustest ning kogeda palveosadust ja rõõmu kohtumisest ametikaaslastega. Eesti delegatsiooni liikmed on kaasatud konverentsi sisulise poole korraldamisse. Nii juhib piiskop Salumäe ühte koosolekut, Peeter Kaldur peab ettekande, Kristel Engman peab palvuse, mina juhin rühmatööd ja Vallo Ehasalu on lubanud tõlkida. Eesti Kiriku ajakirjanikud osalevad vaatlejatena, et teha üritusest meediakajastus.

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)