Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kuressaares ja Pärnus leeriaastapäevad

28.10.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

Möödunud sajandi viimaseid kümnendeid, mil rekordilised leerid liitsid kogudustega arvukalt inimesi, mäletatakse mitmel pool praegugi.
Kuressaare Laurentiuse kirikus tähistati läinud pühapäeval 20. leeriaastapäeva. 1989 ristiti 510 ja aasta jooksul toimunud 49 leeriõnnistamise kaudu sai koguduse liikme õigused 346 inimest. Toonane õpetaja Joel Luhamets viis jumalateenistusi ja -talitusi läbi praktiliselt iga päev.
Leeris käinute suure hulga ja pika ajavahe tõttu ei olnud kogudusel võimalik saabuvast olulisest kohtumisest isiklikult teada anda ning seepärast oli leeripühal kohal vaid üks kümnendik toonastest leerilastest. «Seevastu kirikus oli küll niisama palju inimesi kui paarkümmend aastat tagasi leerilapsi,» täheldas koguduse  õpetaja Anti Toplaan.
Leeripüha sõitis koos abikaasa ja kahe tütrega tähistama ka praegune Tartu praost Joel Luhamets, kes pidas jumalateenistusel nii leerimälestuskõne kui jutluse. «Eks märkimisväärne hulk inimesi jumalateenistusel ongi seletatav sellega, et õpetaja Luhametsa 11 aastat Kuressaares on inimestel selgelt meeles,» lisas Toplaan.
Pärnu Eliisabeti koguduses õnnistas kümme aastat tagasi toonane õpetaja Andres Põder 118 leerilast. Oktoobri algul toimunud leeripühal käis 1999. aasta leerilastest kohal ligi 40.
«Kutse saatsime kõigile, kuid mõistagi on paljudel aja jooksul muutunud aadress ja telefon, kuid kui arvestada, et umbes 30 inimest teatasid oma mittetulekust ja ligi 40 olid kohal, polegi kadu väga suur,» märkis Eliisabeti koguduse sekretär Aime Vinn.
Möödunud aastal konfirmeeriti koguduses 44 inimest, praegu on käimas leerikursus 21 noorega. «Minu soov on, et see, mida me saame leerikursuse kaudu inimestele edasi anda, ei oleks midagi, mida võiks või tahaks niisama lihtsalt ära unustada,» sõnas õpetaja Enn Auksmann tänastele leerilastele mõeldes.

Merje Talvik

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)