Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kunstnik Reiu Tüüri isikunäitus kahes kirikus korraga

15.01.2020 | | Rubriik: Kultuurielu
ReiuTyyri_näitus_8386

Reiu Tüür tutvustab Jaani kirikus oma töid, mis on maalitud Leedus Eesti värvidega Läti vineerile. Tiiu Pikkur

Tallinna Jaani kirikus ja Viimsi Püha Jaakobi kirikus on 10. veebruarini avatud kunstnik Reiu Tüüri näitus „12 runo vihmaveele“.

„Reiu Tüüri näitus on eesti kunstniku sümboolne austusavaldus oma kodumaale pärast Leedus veedetud kümmet aastat,“ selgitab näituse kuraator Erkki Juhandi. „Tüüri kunst ühendab Baltikumi põhja- ja lõunaosa kultuuri, kastes selle meie ühisesse Euroopa pärandisse.“
Näituse pealkirja seletab kunstnik lahti nii: „Leedu keeles on vihm lietus ja sõna Lietuva tähistab Leedumaad, mis võib samaaegselt tähendada ka Vihmamaad. Oma näitusel kõnelen ma Vihmast, milles olen elanud kümme aastat.“
Spetsiaalselt Tallinna Jaani kirikule loodud 12 maalist koosnev kollektsioon on inspiratsiooni saanud ühest maailma vanimast muuseumist, Firenzes asuvast Uffizi galeriist. Kuna Tüüri hinnangul olid just Martin Lutheri algatatud protsessid 15. sajandil need, mis suuresti puhastasid Tallinna kirikud sakraalmaalidest, siis püüab ta oma tagasihoidliku kingitusega kolmekuningapäevaks seda tühikut täita.
„Minu vanim poeg kannab nime Jaan ja nõnda on Püha Jaan mulle tähtis personaalselt, mitte ainult kui üks põhilisi kristluse pühakuid. Püha Jaan oma unistustega vihmaveest kõrbes muutis vee läbi ristimise rituaali imetabaseks substantsiks, andes lootust eestlastele ning teistele rahvastele, kes on ajaloo vältel palju läbi elanud,“ ütleb Tüür.
Viimsi kiriku näituse fookuseks on urbanistlikud ideed. Väljas on rida maale, mis kujutavad 15. sajandi kontekstis mitmeid Euroopa linnu Vilniusest Pariisini, kus Tüür on elanud ja töötanud.
Reiu Tüür on Eesti kunstiakadeemia magister (1998) ja London City University magister (2001). Kuulunud ühendusse Kursi koolkond, Eesti kunstnike liidu liige (1993). Esinenud näitustel maailma paljudes galeriides.
„Loodan, et minu tilluke lisandus Eesti kunstiellu saab olema kui vihmatilk, mis vormib meie kultuuri väekamaks ja elusamaks,“ lausub Tüür.
Tiiu Pikkur

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)