Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kunstikollektsionäär Enn Kunila kingitus konsistooriumile

09.12.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Konsistooriumile maali kinkinud Enn ja Maris Kunila koos peapiiskop Urmas Viilmaga. Taustal kingitud maal. Riina Sildvee

16. novembril kinkis ettevõtjast kunstikollektsionäär, Tallinna Toomkoguduse liige Enn Kunila EELK konsistooriumile Eduard Karl Franz von Gebhardti õlimaali «Kristus ristil».

«Nähes maali Tallinna kunstigaleriis tekkis mõte, et see võiks kuuluda kirikule. Gebhardt kunstnikuna läheb mulle väga korda, tema töid on ka minu kollektsioonis,» meenutas Eesti ühe silmapaistvama kunstikollektsiooni omanik Enn Kunila umbes poole aasta tagust otsust.
Pärast maali ja raami põhjalikke renoveerimistöid leidis teos väärika koha peapiiskop Urmas Viilma kabineti seinal. «Maali üleandmine oli hinge minev. Tunnetasin vastuvõtus soojust. Vastastikku tundsime peapiiskop Viilmaga, et maal jõudis oma õigesse kohta,» jagas Enn Kunila.
Küllap on sooja vastuvõtu põhjuseks fakt, et kirikuis, kus peapiiskop Viilma on teeninud, kaunistavad altarit Gebhardti või tema loomingust inspireeritud teosed. Tallinna Toomkirikus on kunstniku 1866. aastal valminud originaal ja Pärnu-Jakobi kirikus 1900–1901 Ants Laikmaa poolt Gebhardti originaali järgi maalitud teos. Lisaks leiame Risti kirikus toomkiriku altarimaali tundmatu autori koopia.
Kirikuvalitsusele kingitud õlimaal «Kristus ristil» dateeritakse aastasse 1865 ning Enn Kunila sõnul võib tegu olla toomkiriku altarimaali eeltööga.
Eduard Karl Franz von Gebhardt (1838–1925) oli baltisaksa kunstnik, kes sündis Järva-Jaanis pastori perekonnas, õppis kunsti Peterburis ja elas põhiliselt Düsseldorfis, olles professoriks Düsseldorfi akadeemias ja tol perioodil üheks kõige olulisemaks usuteemaliste maalide autoriks Saksamaal.
Kätlin Liimets

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid. (Ps 98:1)