Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kuno Pajula hauasamba õnnistamine

04.12.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

Teisipäeval, 26. novembril õnnistas peapiiskop Andres Põder Tallinna Rahumäe kalmistul emeriitpeapiiskop Kuno Pajula ja tema abikaasa Helgi hauasamba.

Kuno Pajula surmast möödus sel päeval üks aasta.
Hauasamba õnnistamisest võtsid osa EELK kirikukogu liikmed, perekond, sõbrad ja tuttavad.
Hauasamba autor disainer-arhitekt Kalle Pabut ütles, et kui talle tehti ettepanek see sammas kujundada, siis ta mõtles mälestustele Pajulast.
«See on minu ettekujutus ühest küljest, mis korrigeeritud ka perekonna ja kirikuinimeste nägemusega. Olen oma elus Pajulaga paar korda kohtunud. Nooruses on mulle temast jäänud teatud mulje. Püüdsingi esmapilgul seda noorusaegset muljet ellu viia. Ja kooskõlas teiste inimeste muljetega püüdsin anda selle hauasamba kaudu edasi seda, mida võiks kujutada Kuno Paljula kui isiksus.»
Graniidist hauasamba lugu mõttest valmimiseni oli üsna lühike. «Sain selle ülesande augusti lõpupoolel, nii et mõtlemisaega oli vähe. Töö tegemise käigus tulid ette küll mõned takistused, kuid olen tulemusega väga rahul.»
Kuno Pajula (11.03.1924–26.11.2012) on teeninud jutlustajana Illukal, olnud Iisaku, Kursi, Illuka, Narva Aleksandri ja Tallinna Jaani koguduse õpetaja. Oli Tallinna abipraost ja praost ning konsistooriumi assessor. Peapiiskopi ametis oli ta aastatel 1987–94.
Kuno Pajula oli üks Eesti Kirikute Nõukogu asutajatest ja selle esimene president (1989–93). Ta oli rahvusvaheliselt tegev Kirikute Maailmanõukogu keskkomitee liikmena (1983–92).
Kuno Pajula teenis kirikut kuni oma elu lõpuni, olles eriliselt ustav Tallinna Piiskoplikule Toomkogudusele, teenides kaasa jumalateenistustel ja võttes koguduseelust igal moel osa.
Tiiu Pikkur

Nõnda peab ülendatama Inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)