Esileht » Uudis » Esileht »

Kuninglik visiit Eestis

05.11.2014 | | Rubriik: Esileht

Rootsi kroonprintsessi Victoriat saadavad Toomas Kahur välisministeeriumist ja Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson. Internet

Tõhustamaks Eesti ja Rootsi vahelist kultuurilist, majanduslikku ja keskkonnaalast koostööd, külastas Rootsi kroonprintsess Victoria koos abikaasa, prints Danieliga 28.–29. oktoobrini Eestit.

«Printsess Victoria on Rootsis rahva poolt väga armastatud,» kinnitas Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson, kes saatis kuninglikku abielupaari Tallinnas. «Selline võimalus oli mulle ennekõike suureks auks,» rääkis õp Göransson Eesti Kirikule, kui palusime jagada muljeid kuningliku abielupaariga kohtumisest.
Rootslasena on ta Rootsi kuningakoja kodakondsete tegemistega kaude loomulikult kursis, ent esimest korda avanes talle võimalus suhelda kroonprintsessiga n-ö silmast silma. Ta rõhutab, et visiidi lühidus ning ettenähtud programmi tihedus ei andnud võimalust küll pikemaks keskusteluks, aga printsessi repliikidest võis mõista, et külalised tundsid ennast Eestis hästi, olles siiralt huvitatud kõigest pakutavast.
Printsess Victoria väljendas ka heameelt, et võis võõrsil rahvuskaaslasega oma emakeeles suhelda. «Minu meelest on imetlusväärne, kui rõõmsameelne ja kõigest huvitatud on printsess,» leiab Göransson.
Pastor Göransson nimetab, et Eesti ja Rootsi vahelised suhted on sügavate juurtega. Rahvakeeles «hea Rootsi ajana» tuntud perioodil 1629–1699, mil Eesti alad olid Rootsi kuningriigi osaks, oli kahe maa vahel arusaadavalt rohkelt liikumist. Eesti Vabariigi esimese iseseisvuse ajal tegi kuninglik paar siia neli visiiti ja Eesti taasiseseisvumise järel on Rootsi kuningas ja kuninganna külastanud meid kaks korda. Lisaks on kuninganna käinud ühel korral üksi ning ka printsess Madeleine on meid rõõmustanud oma visiidiga.
Kroonprintsess, nagu teisedki kuningakoja liikmed, on Rootsi kiriku liige. Kui Victoria sündis, uurinud tema ema, kuninganna Silvia, milliseid õhtupalveid võiks ta oma lapsele lugeda. Seepeale koostas õukonnakogudus väikese palveraamatu, mis on nüüd heaks abiks peale kuningakoja teistelegi lastevanematele. Victoria palveraamat on tõlgitud ka eesti keelde.
Visiidi esimesel päeval kohtus Rootsi kuninglik paar Eesti presidendipaariga ja peaministriga. Samuti osaleti Rootsi äriauhindade üleandmisel Kumu kunstimuuseumis ning Soome lahe ja Läänemere aastale pühendatud «Säästva arengu foorumil» ja asetati lilled parvlaeval Estonia traagiliselt hukkunutele pühendatud mälestusmärgi «Katkenud liin» jalamile.
Teine päev oli pühendatud Tartule, kus kuningapaari võõrustasid Eesti Üliõpilaste Selts, Tartu ülikool ja Eesti Rahva Muuseum. Muuseumis andis kroonprintsess sümboolselt üle Põhjamaade Muuseumi (Nordiska museet) Eesti etnograafiliste esemete kogu, mis jääb ERMi alalisele säilitamisele.
Liina Raudvassar

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)