Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kündis vaimupõldu Hageris

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /


Esmaspäeval, 24. jaanuaril möödus 100 aastat kunagise Hageri koguduse õpetaja Hellmut Ernst Gerhard Thomsoni sünnist.

Kui 13. septembril 1892 pühitseti sisse uus Hageri kirik, oli põhjust rohkemgi rõõmu tunda – ametisse pühitseti Kaarli kogudusest maakirikusse õpetajaks tulnud Constantin Adolf Thomson, kes jäi kogudust teenima 44 aastaks. Selle aasta 27. novembril möödub tema sünnist 140 aastat. Siin sündisid perre lisaks vanimale pojale veel 8 last, rahutul 1905. aastal poeg Hellmut. Kuna isa oli ärksa meelega ja suure töövõimega ning oli 1907 asutanud Hagerisse rahvahariduse ja kooli seltsi eesmärgiga edendada «rahva vaimlist ja kehalist kasvatust puht eesti rahvuslikus vaimus», avanud raamatukogu ja uue koolimaja, sai Hellmut esialgu õpetust kodus.

Esimeseks ametlikuks kooliks sai Tallinna toomkool (1918-1924), järgmiseks aga juba ülikool Tartus, sealne usuteaduskond nagu kunagi isalgi. Õpingud kestsid 1930. aastani, järgnes prooviaasta Nõmme koguduses õpetaja Anton Eilarti juures ja isa juures Hageris. Eksamid 1931. aasta novembris õiendatud, oli õpetajatee ta ees avatud. 2. mail 1932 ordineeriti Hellmut Thomson Lääne-Harju praostkonna vikaariks, 1934 jaanuaris valiti ta Hageri kogudusse abiõpetajaks isa kõrvale, kellest 1920 oli saanud praost. Otsekohese ütlemisega ja hea huumorimeelega armastatud, kuid soliidsesse ikka jõudnud Constantin Thomson otsustas koguduse vastuväidetest hoolimata ameti maha panna.

Tema järglaseks Hageri õpetaja kohale valis kogudus poeg Hellmuti. Ent järglase ametikäik Hageris jäi lühikeseks. 1939. aasta novembri lõpul kirjutas Thomson kirja 14. septembrist luteri kiriku hooldajaks määratud Jaak Varikule. Kirjas esitab ta küsimuse, kas ta on sunnitud kui sakslane Eestist ja kogudusest lahkuma, kuigi on «maast madalast kodumaa rahva keskel kasvades eesti rahvast ikka omaks ja mitte võõraks rahvaks pidanud». Kahe nädala pärast sai õpetaja vastuse, et kuna ta on seatud korras valitud ja kinnitatud Hageri koguduse õpetajaks ning tema ametipidamises ei ole ette tulnud väärsamme, ei või ma «mitte nõuda, et Teie peaksite Jumalariigi töö edukuse pärast lahkuma Hageri koguduse õpetaja ametist». Aga elu näitas teist: 1941 suundus ta Saksamaale, kus jätkas õpetajana. Seal abiellus ta 1941 Marianne Willigiga, neil sünnis viis last, aga pärast viimase lapse sündi abikaasa suri. 1951 laulatati Hellmut Thomsoni abielu Mari-Anne Maydelliga ja neil sündis tütar. Ent sellegi abikaasa võttis surm ja õpetaja abiellus kolmandat korda – Luzie von Dehniga. Hellmut Thomson kutsuti ajast igavikku 21. oktoobril 1983 Wüstenselbitzis Saksamaal.

Rita Pokk