Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kümme aastat Nõmme meeskoori

11.06.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Nõmme Rahu koguduse meeskoor tähistas oma tegutsemise 10. aastapäeva. Sel puhul anti Lunastaja kirikus kontsert, kus esitati laule, mis aastate jooksul kõige rohkem kõlanud on.

Koori asutaja ja dirigendi Imbi Laasi sõnul lauldakse regulaarselt oma kiriku jumalateenistustel, samuti vennastekoguduse Harku tänava palvelas. Esinetud on aga teisteski kirikutes ning ka Soomes ja Saksamaal. «Me oleme püüdnud pildil olla ja teistesse kogudustessegi meeskoori loomise mõtet süstida.»
Nõmme koguduse meeskoori asutas Imbi Laas 2004. Imbi õppis muusika- ja teatriakadeemias koorijuhtimist ja tema õpetajaks oli Jüri Rent, kes tol ajal oli TTÜ meeskoori dirigent. Imbi tegi oma lõpukava koostöös selle kooriga. Oma dirigeerimistöö alguses olnud Imbi sai 80mehelise kooriga töötamisest kogemuse, mis sügava jälje jättis.
«Mulle meeldib meeskoori kõla ja kui Nõmme kirikus oli kuulda, et segakoori meeslauljad teevad päris asjalikku häält, siis tahtsin nendega proovida ka eraldi laulmist.» Kümme aastat tagasi palmipuudepühal oligi esimene ülesastumine. Alguses oli ansambel, kuid vaikselt hakkas mehi lisanduma ja nüüdseks ollakse juba paarikümneliikmeline koor.
Nõmme koguduses on ka varem meeskoor olnud, kuid selle tegevuse kohta on väga napilt andmeid. «Kui meie segakoor tähistas hiljuti 100. aastapäeva, siis meeskooriga me ei saanud end kuidagi siduda varasema kooriga, pidime siiski uuesti alustama,» selgitab Imbi.
Meeskooril on oma traditsioonid, näiteks lauldakse alati Tartu rahu aastapäeval, esimesel ülestõusmispühal, osaletakse Tallinna praostkonna kooridevahetuse aktsioonis, mitmeid kordi on lauldud Rapla ja Kose kirikus. Kooril on oma fännklubi, mis peamiselt pereliikmetest koosneb. Nendega ühiselt tehakse hooaja lõpul väljasõite ja peetakse piknikku ühe laulukaaslase suvekodus.
Dirigendi sooviks on, et ikka uusi liikmeid juurde tuleks. «Ootame lauljaid igasse häälerühma. Proovid on meil esmaspäeviti kogudusemaja saalis. Ega EELKs meeskoore vist peale Nõmme oma olegi,» räägib dirigent. «On veel Nõo koguduse meesansambel ja rohkem ma öelda ei oska. Oleme teinud koostööd ka Oleviste koguduse meeskooriga.»
Koori endine laulja Kalju Vambola Lauk ütles, et üks põhjus, miks meeskoor omal ajal kokku sai, oli see, et oli dirigent Imbi Laas. «Tema kohta peaks ütlema seda, et ta on aitaja, õpetaja, suunaja ja innustaja, kelle dirigeerimisviis on väga jõuline ja kaasahaarav.»
Koori vanim liige Ärni Kiisküla on 89 ja noorim Tõnu Överus 25. Tõnu on teise põlve koorilaulja, tema isa laulab siin ka. Sügisel kogunetakse taas 1. septembril, et siis Ärni Kiisküla tema 90. sünnipäeval õnnitleda.
«Kui aga kusagil koguduses on peidus meeskoor, siis tasuks tulla peidust välja ja meiega ühendust võtta,» teeb Imbi Laas üleskutse. «Me oleksime selle üle rõõmsad. Tahaksin julgustada kogudustes meestega koostööd tegema. Laul on üks nähtus, mis annab meestele hea osaduse.»
Tiiu Pikkur

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)