Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kultuurisündmus: uus rahvus-entsüklopeedia tulekul

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

TEA kirjastus on avalikult teada andnud, et valmivas uues rahvusentsüklopeedias on usku puudutavad teemad esindatud tunduvalt põhjalikumalt kui kahes viimases ENEs (EEs), mil nõukogulik tsensuur seda ei võimaldanud.
Religioonialaste märksõnade ja artiklite koostamisest räägib töörühma koordinaator, Vana Testamendi ja semitistika teadur Tartu ülikooli usuteaduskonnas, Usuteaduse Instituudi lektor Urmas Nõmmik (fotol).
«Töörühm on üsna arvukas – artikleid kirjutavad Randar Tas-muth, Riho Saard, Urmas Nõmmik, Aira Võsa, Elo Süld, Anu Põldsam, Thomas Andreas Põder, Anne Kull, Meelis Friedenthal.
Märksõnade nimekirja koostamisel on võetud vaatluse alla piibliteadused, kirikulugu, süstemaatiline usuteadus, võrdlev usundilugu, eri usundid. Eeskujusid on palju, näiteks «Theologische Realenzyklopädie» ja «Religion in Gesichte und Gegenwart», aga ka 1930ndail ilmunud esimene eestikeelne entsüklopeedia.
Igat Piibli raamatut kajastab eraldi artikkel, esindatud on tähtsamad piibli- ja kirikuloo tegelased, märksõnad erinevate teoloogiliste distsipliinide ja harude kohta, samuti abstraktsemad süstemaatilise teoloogia märksõnad, nagu näiteks «arm», «patt», «ilmutus», «Jumal», ühesõnaga põhimõisted. Märksõnade nimekirja kooskõlastatakse toimetaja Linda Pooliga. Töö käib, a-tähe all on juba enamik artikleid kirjutatud. Loodame parimat edasist kulgu.»
Veebruari lõpul korraldas TEA kirjastus huvilistele kolleegiumi tutvustava pressikonverentsi. Kolleegiumi esimees on akadeemik Peeter Tulviste, aseesimehed akadeemikud Ene Ergma ja Jüri Engelbrecht. Kolleegiumi liikmed on veel Signe Kivi ja Rein Veidemann. Esimene köide ilmub juba selle aasta septembris, raamatu kõrval valmib ka CD-versioon.
«Entsüklopeedia on võrreldav universumiga,» ütles Jüri Engelbrecht. «Rahvusentsüklopeedia nõuab professionaalset tegemist,» rõhutas Peeter Tulviste.
«Ka esimene Eesti entsüklopeedia sai ilmuda vaid ettetellijate toel,» meenutas TEA kirjastuse esinaine Silva Tomingas. Tellimise kord on väljas kirjastuse kodulehel.

Juune Holvandus