Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Kultuurisillad Läänemere-äärses kultuuriruumis

25.05.2011 | | Rubriik: Esileht, Kultuurielu

Toimetaja Riho Saard uut raamatut tutvustamas.  Tiiu PikkurEELK Usuteaduse Instituudis esitleti uut raamatut «Kultuurisillad Läänemere-äärses kultuuriruumis».
Teos sisaldab töid Eesti kirikuloo, süstemaatilise teoloogia ja piibliteaduste alalt. Tegemist on instituudi toimetiste XXI trükisega. Toimetis on pühendatud instituudi kirikuajaloo professorile Hillar Hans Põllule (1911–1980). Raamatuga tähistatakse instituudi 65. aastapäeva ja Tallinna ning Turu Euroopa kultuuripealinnadeks olemist.  
Eks ole ju sümboolne seegi, et nii Tallinnas kui Turus asuvad kummagi maa peakirikud, mõlemas linnas saab õppida usuteadust ja tegelda teoloogilise teadustööga. Kultuurisillana on esindatud nii soome kui eesti usuteadlaste kirjutised.
Näiteks Kari Tarkiainen kirjutab Christian Agricolast ja Rootsi kirikupoliitikast Eestis 16. sajandil. Kristel Engman uurib aga usuteaduse instituudi ja Soome kiriku suhteid aastatel 1946–1986.
Ent raamat pöörab tähelepanu ka meie pikaajalistele suhetele Saksamaa ja baltisakslastega. Matthias Burghardt vaatleb Tallinna kolme baltisaksa koguduse – Niguliste, Oleviste ja toomkoguduse näite varal baltisakslaste ümberasumist Saksamaale 1939. aastal.
Autorite hulgast leiab Kalle Kasemaa, Alar Laatsi, Riho Saardi, Randar Tasmuthi, Arne Hiobi jt tunnustatud usuteadlaste nime. Teose teeb paljudele loetavaks see, et artikleid on nii eesti, soome kui saksa keeles ingliskeelsete lühikokkuvõtetega.
Tiiu Pikkur

See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)