Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kullamaa kirikus kõlas pidulik muusika

04.09.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Mälestuskontserdil Kullamaa kirikus tänati esinenud interpreete. Esiplaanil Maaja Roos. Erakogu

22. augustil kõlas Kullamaa Püha Johannese kiriku võlvide all pidulik ja särav muusika Helen Tobias-Duesbergi auks.

Orelikunstnik Piret Aidulo ning Eestimaa trompetisolistid Indrek Vau, Istvan Barath ja Villem Süvari mängisid kontserdikava, mis oli pühendatud Rudolf Tobiase noorima tütre, helilooja ja organisti Helen Tobias-Duesbergi 100. sünniaastapäevale. Muusikute säravas esituses kõlasid Benjamin Britteni, Hans-André Stammi, George Thalben-Balli, Healey Willani, Ester Mäe ja Sofia Gubaidulina teosed. Suurepäraste muusikute meisterlik musitseerimine võeti publiku poolt vastu rõõmu ja pikalt kestva aplausiga.
Helen sündis 11. juunil 1919. aastal New Yorgis. Õppis aastatel 1937–1943 Tallinna konservatooriumis August Topmani oreliklassis ja Artur Kapi ning Heino Elleri juures kompositsiooni. Seejärel täiendas end oreli ja kompositsiooni alal Berliini kuninglikus muusikaülikoolis.
Olgu mainitud, et samas muusikaülikoolis töötas aastatel 1909–1918 Heleni isa Rudolf Tobias professorina. Oma mälestustes mainib helilooja, et mitmed muusikaülikooli õppejõud mäletasid tema isa ja kutsusid Helenit „preili Joonas“. Aastani 1951 elas ja töötas ta Berliinis ja Potsdamis organistina ning pärast abikaasa surma asus koos tütre Maajaga elama USAsse.
Helen Tobias-Duesberg külastas mitmeid kordi Eestit ja aastal 1993 andis Eesti rahvusraamatukogule üle oma loomingu käsikirjade koopiad ning trükised. Helilooja töödes, mida on esitatud paljudes maades, on rohkesti instrumentaalloomingut, sonaate, klaveritriosid, kammermuusikat, orelimuusikat ja soololaule. Kooriloomingust on suurteostena valminud „Missa Brevis“ ja „Reekviem“.
Helen Tobias-Duesberg lahkus meie hulgast 4. veebruaril 2010 ja tema põrm puhkab Tobiaste perekonna matusepaigas Kullamaa kalmistul.
Kontserdi külaliste hulgas viibis ka Helen Tobias-Duesbergi tütar Maaja Roos, kes oli ülimalt tänulik suurepärase kontserdi eest. Vägev muusikaõhtu Helen Tobias-Duesbergi auks lõppes Kullamaa kogudusemajas kohvilauas. Elagu muusika!
Loit Lepalaan

Pildigalerii:

kullamaal2

Helen Tobias-Duesberg (1919–2010). Arhiiv

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)