Esileht » Online » Online artiklid »

Kuldleer Kuressaares ja Pühas

19.08.2010 | | Rubriik: Online artiklid

1960. aastal leeriskäinutel täitub tänavu mälestusväärsest sündmusest 50. aastat. Vaatamata sellele, et too periood tähendas kirikule suuri piiranguid, oli koguduseelu kõigele vaatamata aktiivne. 1960. aastal teenis Kuressaares kogudust hilisem kirikuvalituse liige ja Rapla koguduse õpetaja praost Esra Rahula.

Inimesed võtsid uue õpetaja kiiresti omaks ja ka talle endale meeldis nii kogudus ja selle inimesed. Ometi ei võimaldanud kohalikud võimud tal siia jääda kauemaks kui aastaks kuna tema jutlusi peeti toonase ühiskondliku korralduse jaoks liiga kriitilisteks. Seda enam olid aga õpetajale tänulikud leerilapsed, keda 1960. aastal oli kokku 24. Leeriõnnistamised toimusid ajavahemikus 7. -29. oktoobrini, aga suurem grupp 13 osalejaga 21. augustil.

Toonased noored said kiriku juures leeritundides käia kahe nädala jooksul. Osalejad meenutavad ise, et see toimus otsekui poolsalaja, kuna avalik suhtumine kirikus käimisele oli negatiivne. Huvitavaks tähelepanekuks võib pidada tänapäeva kontekstis segagi, et noorte julgustajateks selle sammu asumiseks olid valdavalt nende vanemad ja lähisugulased. Nii oli vaatamata välistele oludele jooksul paljud perekonnad säilitanud eelmiste põlvkondade kristliku elulaadi. Need kes siis leeri tulles puutusid lähemalt koguduse elu ja vaimuliku õpetusega, pidasid seda samuti oluliseks. Märkimisväärseks näitajaks on sellest ajast suur laulatatud paaride arv. Pärast oma leeriskäimist astus oma abielule Jumala õnnistust paluma koguni 27 noorpaari.

Edasi loe ajalehest Meie Maa.

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)